Blir det ännu tystare på landet?

De som förtjänar det mest är de som förtjänar minst. Varför har de viktigaste yrkesgrupperna de lägsta lönerna? Det är dags att börja diskutera värderingar.

Foto: Bild: Mika Liffner.

Mikas krönika.2015-04-18 08:45

När jag var tonåring var jag säker på att jag ville bo i en stor stad som ständigt pulserade. Nu bor jag i skogen och har inga planer på att flytta härifrån. Utanför leker barnen vid dammen. De har lekt där hela dagen. De håvar upp djur, bygger en liten brygga och anlägger en mycket liten sandstrand med hjälp av sågspån.

Är det så att jobben även fortsättningsvis kommer finnas i staden? Kommer det bli ännu tystare på landsbygden? Urbaniseringen pågår fortfarande. Vill vi ha det så eller finns det alternativ?

Jag läste en mycket intressant artikel för några dagar sedan om Roland Paulsen och hans nya bok ”Vi bara lyder”. Han skriver om Arbetsförmedlingen. I dag förmedlar varje arbetsförmedlare mindre än ett jobb i månaden, resten är administration och att försöka fösa in människor i olika åtgärdsprogram. Trots det är Arbetsförmedlingen större än någonsin. Den omsätter 72 miljarder kronor, vilket är mer än vad staten lägger på vård i Sverige.

Arbetsförmedlingen har också en gigantisk kontrollapparat för att hålla koll på vad den arbetslöse gör av sin tid. Kan vi göra om a-kassa, försörjningsstöd, studiebidrag och barnbidrag till en form av basinkomst? Om vi kunde skapa en ekonomisk grundtrygghet till alla, får vi inte ett mycket mänskligare samhälle då? Jag önskar att någon som är bättre på matte än jag kunde räkna på detta.

Basinkomst, eller medborgarlön som det också kallas, är en grundinkomst som delas ut till alla invånare utan krav på motprestation. De flesta förslagen förespråkar belopp på en nivå som det går att leva på ca 8 000 till 10 000 kr.

Jobb som uppfattas som meningslösa skulle antagligen försvinna och villkoren för nödvändiga jobb som inte är attraktiva skulle behöva förbättras för att någon skulle vilja utföra dem. Skulle inte det innebära raka motsatsen till hur det ser ut i dag? Det känns som att de nödvändigaste och viktigaste yrkesgrupperna idag är de som har sämst betalt.

Skulle fler välja att bo på landet? Skulle alla bli soffliggare? Skulle folkhälsan bli bättre? Frågorna är många. Detta är något som jag skulle vilja prata mer om.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om