I maj i år åtalade kammaråklagare Herman Ferner 49-åringen för sexuellt ofredande, grovt sexuellt övergrepp mot barn, grov våldtäkt mot barn samt grov våldtäkt. Totalt anklagades mannen för att ha utsatt flickan för ett 20-tal sexualbrott som han skulle ha begått mellan 2017 och 2024.
När övergreppen, enligt åklagaren inleddes, var flickan under 15 år.
– Det handlar om en målsägande som har drabbats. Jag kan säga att målsäganden och den misstänkte mannen är bekanta med varandra sedan tidigare, sade kammaråklagare Herman Ferner när mannen häktades i februari.
Linköpings tingsrätt går på åklagarens linje och anser att det är bevisat att 49-åringen gjort sig skyldig till tolv fall av grov våldtäkt mot barn, fem fall av grov våldtäkt, tre fall av grovt sexuellt övergrepp mot barn samt ett fall av sexuellt ofredande.
Brotten skedde i en ort i Kalmar län samt i Mjölby. Så sent som fjol utsatte mannen den nu unga kvinnan för en grov våldtäkt där han utnyttjade att hon befann sig i en beroendeställning.
I förhör medgav 49-åringen vissa händelser men nekade till brott. Han påstod bland annat att de sexuella handlingarna skulle ha varit frivilliga från flickans sida. Tingsrättens slutsats är dock att flickan inte alls deltog frivilligt och inte heller kan 49-åringen ha uppfattat situationen på det sättet.
Som bevisning åberopade åklagaren bland annat ett inspelat röstmeddelande som visade att 49-åringen haft sexuellt umgänge med den drabbade flickan. Rätten framhåller i den över 70 sidor långa domen att flickan lämnat "en mycket lång, levande och ytterst detaljrik redogörelse för händelser helt i enlighet med åtalet".
Den tidigare ostraffade mannen döms nu till fängelse i tio år. Efter avtjänat straff ska han utvisas ur landet på livstid. Tingsrätten skriver att de brott som han gjort sig skyldig till "är av sådant slag att de måste bedömas utgöra hot mot ett grundläggande samhällsintresse" Rätten skriver vidare även att en utvisning är "oundgängligen nödvändigt av hänsyn till allmän säkerhet".
Tingsrätten, som var enig i sin dom, har även beslutat att 49-åringen ska betala 450 000 kronor i skadestånd till brottsoffret.