Här är Mjölbybornas tips för att spara vatten

Har du några tips om hur man kan spara på vatten? Med den frågan gav vi oss ut på stan i Mjölby. Så här svarade de.

Magnus och Viviann Bäck diskar inte under rinnande vatten.

Magnus och Viviann Bäck diskar inte under rinnande vatten.

Foto: Sune Johansson

Mjölby2021-05-23 20:00
undefined
Magnus och Viviann Bäck diskar inte under rinnande vatten.

De första vi möter är Magnus och Viviann Bäck från Bjälbo som berättar att de duschar i stället för att bada.

– Och när vi tvålar in oss får inte vattnet stå och rinna. Och vi diskar inte under rinnande vatten, säger de.

undefined
Per-Ola Karlsson tipsar om att separera disk- och sköljvatten.

Per-Ola Karlsson från Mjölby funderar ett slag innan han säger att man inte ska förbruka mer än nödvändigt.

– Jag vet att vi gör av med mycket vatten i Sverige, säger han. Jag bor i hyresrätt och kan se vattenförbrukningen, men jag kollar inte så noga. Vattnet ingår i hyran. Det är snarare elförbrukningen jag håller koll på.

Men han tipsar i alla fall om att separera disk- och sköljvattnet när man diskar och inte låta vattnet rinna.

undefined
Lena Persson tipsar om att ställa en kanna vatten i kylen i stället för att låta vattnet rinna tills det blir kallt.

Lena Persson från Blåvik erkänner lite generat att hon ibland diskar under rinnande vatten och låter vattnet rinna när hon borstar tänderna.

– Men ibland stänger jag av. Jag är uppvuxen i hus på 70-talet och då tjatade pappa om att vatten var dyrt.  När man sedan flyttade till lägenhet var det rena lyxen för då kunde man använda hur mycket vatten som helst.

Hon tipsar i alla fall om att man kan ställa in en kanna vatten i kylen istället för att låta vattnet rinna tills det blir kallt.

undefined
Mohamed Alhassan och Karam Shihan står gärna länge i duschen.

De båda tonåringarna Mohamed Alhassan och Karam Shihan gör som många andra i deras ålder och står gärna länge i duschen även om det kan innebära skäll från föräldrarna. 

– Men man ska inte låta vattnet rinna, säger Karam Shirin.                        

Karta: Mjölby centrum
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!