När Linköping HC möter Djurgården i Mjölbys hockeyarena räknar arrangören MHC med publikfest. Men innan dess ska isen preppas och i arenans två kök fyller man på lagret med korv, massor utav korv.
Knappt har ismaskinen lämnat rinken och Magnus Nilson lyckats stänga öppningen i sargen förrän det smäller till av en puck som kommer flygande.
– Helst skulle vi vilja att isen fick sätta sig i en kvart innan de åker ut på isen, men det är svårt att få till, säger Magnus som är ansvarig för både isrinken och fotbollsplanerna vid hockeyarenan.
Han har precis hyvlat av snön och lagt på nytt vatten i en paus under det pågående hockeylägret. Med sig ut på isen har han drygt 500 liter 40-gradigt vatten. När isen är hyvlad och belagd med nytt vatten åker han utanför hallen och tömmer ungefär två kubikmeter snö.
Arenan har två kök som laddar upp med riktigt mycket korv berättar Karin Ahl, som är ansvarig för marknad och event i Mjölby hockey. Hon tror att torsdagens match kommer locka mer än tusen besökare.
– Jag skulle gissa på att de räknar på tre eller fyra gånger så mycket korv som det är antal personer här, säger Karin.
I curlingens lokaler finns en vip-avdelning där det kommer att serveras trerätters middag, men den riktiga tjusningen med Mjölbys arena tror Karin är litenheten.
– Här är det korv med bröd – och kaffe. Träningsmatcherna som de lägger ute i länet får kanske lite mer av den genuina hockeyupplevelsen i de små arenorna. Man sitter väldigt nära, nästan i matchen och det är lite kallt, som det ska va.