Mats bjöd in ensamma till julfirande – kan bli Årets Mjölbyhjälte

Årets Mjölbyhjälte ska utses och en av de nominerade är Mats Kardell. 
Mats fick stor uppmärksamhet när han i julas bjöd in ensamma personer till julfirande på gården.
– Har man, som jag, suttit ensam i en trappuppgång och frusit för att man inte har någon bostad. Då vill man gärna ge tillbaka lite grann.

Mats Kardell är en av fyra nominerade till Corren och Stadsmissionens pris Årets Mjölbyhjälte 2025.

Mats Kardell är en av fyra nominerade till Corren och Stadsmissionens pris Årets Mjölbyhjälte 2025.

Foto: Jesper Friman

Mjölby2025-06-04 18:30

Julfirandet skedde på Duvelund där Mats bor i en sidobyggnad till den gamla prästgården.

– Det kom 13 personer och var jättebra stämning. Först hade jag tänkt att låta en vän fixa maten men när gästerna kom kändes det bättre att göra det tillsammans för att släppa loss snacket. Sen käkade vi, kollade Kalle och hade julklappsutdelning. En jättetrevlig eftermiddag.

Paketen hade företag bidragit med och maten hade bland annat skänkts av Mjölby stadshotell.

Idén om att anordna julfirande hade han burit på länge innan han beslutade att förra julen göra slag i saken. De flesta som dök upp på firandet kände inte Mats sedan tidigare. Någon kom från äldreboendet Boken medan en annan kom ända från Norrköping. Vissa har hållit kontakt med varandra sedan dess.

Kommer det bli en tradition?

– Jag hoppas det! Det får gärna bli en återkommande grej.

Men det slutade inte med julfirandet. I påskas bjöd han också in folk som inte hade någon annanstans att fira.

– Påsk kan också kännas ensamt för många. Så då hade vi ett lite enklare firande. 

Mats är sedan ett långvarigt missbruk nykter.
Mats är sedan ett långvarigt missbruk nykter.

Mats har tidigare berättat om sina missbruksproblem. Efter att ha varit en välkänd bodybuilder under 80- och 90-talet kom han i kontakt med anabola steroider. Efter det var steget till andra droger inte långt. Han berättade att han bland annat missbrukat heroin och amfetamin. Till slut fick Mats ett fängelsestraff.

I slutet av 00-talet vände Mats liv och han är numera nykter och drogfri. Idag reser han runt och föreläser om sin livshistoria.

För sitt initiativ att bjuda in ensamma personer på julafton är han en av fyra nominerade till Årets Mjölbyhjälte 2025. Ett pris som delas ut av Corren och Stadsmissionen till någon privatperson som gör det lilla extra för andra här i Mjölby.

Hur ser du på att folk ser dig som en hjälte?

– Ja, jag vet inte. Men har man, som jag, suttit ensam i en trappuppgång och frusit för att man inte har någon bostad. Då vill man gärna ge tillbaka lite grann.

Har du själv någon hjälte?

– Oj, det finns många. Men jag tänker genast på människor som jobbar med hundar. Sådana som tar hand om hundar som lever på gatan och håller på att dö. Det är riktiga hjältar. Sen tänker jag även på de som jobbar som volontärer på exempelvis Ria.

Mats leker golf-apport med hunden Molly. Hunder ligger honom varmt om hjärtat.
Mats leker golf-apport med hunden Molly. Hunder ligger honom varmt om hjärtat.

Trots att Mats flyttat runt mycket och under 28 år inte bodde i Mjölby har han väldigt starka känslor till hemstaden.

– Det här är mitt hem. Även om det hade hänt mycket under de 28 åren jag var borta, Mjölby är Mjölby. Inga parkeringsautomater och smidigt att handla. Det är ett enkelt liv, precis så som jag vill ha det.

Han fortsätter.

– Det var väldigt viktigt för mig att komma hem till Mjölby. Jag har många gånger när jag var i missbruket velat flytta hem. Men inte vågat av respekt för mina föräldrar. Jag skämdes för att komma hem som en luffare.

Idén om att arrangera julfirande för folk som inte har någon annan att fira med beskriver Matsa att han burit på länge. "Så fort jag fick chansen här nu så var det var självklart på något sätt."
Idén om att arrangera julfirande för folk som inte har någon annan att fira med beskriver Matsa att han burit på länge. "Så fort jag fick chansen här nu så var det var självklart på något sätt."

Att fått visa upp sitt nyktra jag inför föräldrarna innan de dog ser han som viktigt.

– De fick frid till slut. För de har mått jättedåligt, precis lika dåligt som jag. Dessutom har jag fått mina syskon tillbaka.

Årets Mjölbyhjälte 2025 utses den 11 juli under "Musik i Gästis".

Årets Mjölbyhjälte

Corren och Stadsmissionen delar för andra året ut utmärkelsen Årets Mjölbyhjälte till en person som gjort det lilla extra som är värt att uppmärksammas. Det kan vara någon som sprider glädje i vardagen, någon som gjort en uppoffring för andra människor eller som utför ett viktigt arbete i det tysta.

Bland de nominerade har fyra finalister valts ut. Priset delas ut i samband med premiären av Musik i Gästis i Mjölby den 11 juni klockan 18.30. 

Genom att skanna qr-koden eller swisha till 123 900 87 80 kan du bidra med pengar till Stadsmissionens arbete i Mjölby. Varje vecka ordnar de läxläsning i Mjölbys skolor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!