Nordea kan ta över kassaservice i Mjölby

Nordea är intresserad av Svensk kassaservice i Mjölby. I slutet av januari ger konkurrensverket klart tecken om Nordea kan ta över kontoret.

Mjölby2008-01-10 00:00

Det är känt att 275 av 350 Svensk kassaservice kontor i landet läggs ned det här året.

Däribland kontoren i Boxholm och Ödeshög som stängs för gott 1 juli respektive 31 augusti. Hur det skulle gå för kontoret i Mjölby var dock oklart.

Intresse för storstäder

I höstas tecknade Nordea ett avtal med Svensk kassaservice om att ta över de återstående 75 kontoren runt om i Sverige.

Nordeas nya kontor skulle etableras på platser där Svensk kassaservice finns nu och där banken har många kunder.

Nordea skulle också fortsätta utföra alla tjänster som kassaservice hade.

Även i Mjölby

Men Nordea var mest intresserad av större städer. Nu är det dock klart att Nordea vill etablera sig även i Mjölby, där banken inte finns representerad sedan tidigare.

- Nordea vill ta över kassaservice i Mjölby och vi väntar bara på svar från konkurrensverket att det är okej, säger Charlotta Malm, som är informationschef vid Svensk kassaservice.

Svar om några veckor

- Svaret kommer 29 januari och det finns ingen anledning till att konkurrensverket skulle ha något emot det.

Om Nordea får grönt ljus tas kassaservice i Mjölby över 1 juli.

Samma kontor

Enligt Charlotte Malm är idealet att kunderna fortsätter att gå till samma kontor och till samma personal.

- Banken vill behålla både de anställda och befintliga lokalerna. Men det är också så att Nordea vill bygga om kontoret och profilera sig.

- Det är svårt att säga hur lång tid kan övergångsperiod ta, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om