Pensionärer bjöds på en riktig raggarrunda

Det mullrar skönt när fyra V8-motorer drar igång samtidigt. I går bjöd Onkel Sam pensionärerna på Kungshögahemmet på raggarrunda genom Mjölby.

? Görgött! Det är Maj Bromans (till höger) och Mona Carlsons sammanfattning av turen i Leif Johanssons Cheva från 1954. Stig Classon sitter mjukt och skönt i framsätet. Foto: PIERRE ALEXABNDERSSON

? Görgött! Det är Maj Bromans (till höger) och Mona Carlsons sammanfattning av turen i Leif Johanssons Cheva från 1954. Stig Classon sitter mjukt och skönt i framsätet. Foto: PIERRE ALEXABNDERSSON

Foto: Fotograf saknas!

MJÖLBY2009-06-27 00:00

- Hur mycket drar egentligen en sådan här kärra, säger Maj Broman, 83 år, och tar plats i baksätet i en svart Cheva -54 med rött tak.

- Omkring litern, svarar Leif Johansson. Om man inte buskör - och det gör aldrig jag.

Leif och tre andra förare från raggarklubben Onkel Sam har tagit med sina bilar till Kungshögahemmet i Mjölby. De nappade direkt när personalen, genom Lotta Carlsson och Lise-Lott Karlsson, ringde och frågade om de ville ta en tur med pensionärerna.

Klassiska bilar

En guldfärgad Cadillac -68, en vitrosa Ford Mercury -60 (en av sex exemplar i Sverige), en Chevrolet Capris från 1988 och Leifs Cheva Rockabilly mullrar upp vid entrén till äldre­boendet.

- Kul, säger Eric Grankäll. Kul att det händer något!

Eric bor på senior plus-boendet intill. Han passade på att läsa dikten "Öschöte gu?ske lov" ur Corren för sina kamrater medan de väntade på bilarna.

Lurviga tärningar

Vi kliver in i baksätet i Leifs Cheva och slår naturligtvis huvudet i två svarta lurviga tärningar.

Vid passagerarsätet hänger en rävsvans.

- Det är "foxen ladys place", säger Leif.

I dag sitter Stig Classon, 87 år, i det vinröda sätet. Maj Broman och Mona Carlson, 69 år, åker bak.

I själva verket går hela inredningen i bilen i vinrött. Taket i plysch, sätena i konstläder.

- Får man köra hur fort man vill? undrar Maj Broman.

Hör jag hoppfullhet i rösten?

Inga busar

Också Leif Johansson trivs.

- Det här är kul. Skoj att visa upp sig så att folk förstår att vi raggare inte är några farliga busar.

- Nästa gång vi passerar någon av pensionärerna så kanske de rent av vinkar, säger han.

Ann-Britt Nygren fick en tur i den öppna Cadillacen. Hon tar sin rullator och går mot väntande rabarberpaj och kaffe.

- Det här var dagens stora händelse och den kommer vi att minnas i många dagar, säger hon glatt.

- Vädret var utmärkt för en tur i en öppen bil. Jag kan mycket väl tänka mig att göra om det, men då vill jag ha samma väder.

Många kopplar ihop raggarturer med lite bus. Hur var det under er runda?

- Om vi gjorde några dumheter? Och det tror du att jag talar om!

Också vår Cheva med Leif Johansson vid ratten rullar upp framför äldreboendet.

Maj Broman och Mona Carlson sammanfattar.

- Det var gött. Görgött!

jv67y5ol
Harry Forsberg, Gösta Wiberg och Eric Grankäll sitter fint i en guldfärgad Cadillac från 1968. ? En skön upplevelse, konstaterar Gösta.
l757n1xj rgy364xr
Harry Forsberg, Gösta Wiberg och Eric Grankäll sitter fint i en guldfärgad Cadillac från 1968. ? En skön upplevelse, konstaterar Gösta.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om