Polisen om utpressningsförsöket: "Gott hopp"

Mitt i natten trängde sig flera personer in i en villa i Mantorp i syfte att pressa till sig pengar. Polisen försöker nu identifiera de skyldiga till brottet.

Under natten till lördagen skedde ett grovt utpressningsförsök i en villa i Mantorp.

Under natten till lördagen skedde ett grovt utpressningsförsök i en villa i Mantorp.

Foto: Stina Järperud

Mjölby2021-02-08 12:55

Det var vid 01-tiden på lördagen som polisen fick larm om att det skett ett allvarligt brott i Mantorp. Flera personer uppgavs ha trängt sig in i en villa i Mantorp i syfte att tvinga till sig pengar av de boende. 

– De har utövat ett visst våld mot personer i syfte att utpressa pengar, sade polisens vakthavande befäl, Lars-Göran Nilseryd.

Ingen person ska ha kommit till fysisk skada i samband med händelsen och ingen av de drabbade behövde, enligt polisen, uppsöka sjukhus. 

När polisen kom fram till platsen hade gärningsmännen flytt från bostaden. 

– De var de drabbade som larmade oss, sade Lars-Göran Nilseryd.

Polisen hade ännu på måndagen inte gripit någon misstänkt för brottet som i nuläget rubriceras som försök till grov utpressning. 

– Vi arbetade med ärendet under helgen, men det finns ännu ingen uppsatt som misstänkt. Vi har dock gott hopp om att vi ska kunna föra upp misstänkta, säger polisens förundersökningsledare, Karolina Jeppsson. 

Hur många personer deltog i brottet?

– I det här skedet vill jag inte gå ut med detaljer. Men det rör sig om fler än en person, så mycket kan jag säga, säger Karolina Jeppsson. 

Att brottet rubriceras som försök till grov utpressning tyder på att gärningsmännen inte lyckades pressa till sig några pengar. 

Straffet för försök till grov utpressning är fängelse i mellan sex månader och sex år. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!