Mjölby kommun ska betala mellan 40 och 55 kronor i timmen till ungdomarna, beroende av hur gamla de är. Ferieplatserna ska finnas inom flera områden som kommunen ansvarar för: barn- och äldreomsorg, skola, kök, lokalvård.
Ett 20-tal av dessa 50 platser är dock anordnade via Östergötlands idrottsförbund, tack vare ett projekt mellan förbundet och kultur- och fritidsnämnden. De ungdomarna ska vara engagerade på olika idrottsföreningar i Mjölby. Alla ungdomar ska kunna jobba fyra timmar per dag under tre veckor.
- Även om ungdomarnas intresse för ferieplatser varierar från år till år är det alltid fler som söker än det finns platser. Vem som ska få kommunens ferieplats bestäms i samråd med skolpersonal, fältassistenter och studievägledare. Åtskilliga verksamheter erbjuder ferieplatser varje år och de är guldvärda, vi är så tacksamma, säger Carina Lindåker på kommunens vägledningscentrum.
Boxholm är mer generösBoxholms kommun är lite mer generös än Mjölby när det gäller sommarlön till ungdomar. De yngsta, niorna, får 42 kronor i timmen, medan ungdomar i gymnasieåldern får 60 kronor i timmen. De drygt 70-tal nior på Stenbockskolan får erbjudande att jobba en vecka under sommaren och det är ytterst få som tackar nej. Kommunen anordnar även ett 20-, 30-tal ferieplatser till gymnasieungdomar som får jobba två veckor.
- Det brukar vara 60, 70 gymnasieungdomar varje år som söker kommunens sommarjobb och vi prioriterar årskurs 1 och 2. De äldre kan söka ett riktigt jobb via Arbetsförmedlingen. Det är först och främst inom omsorg, park- och gator, idrottsföreningar och Boxholms bruksmuseum som platserna finns och de lottas ut, säger Sune Fritz, Boxholms kommuns personalsekreterare.
Snart klart i ÖdeshögI Ödeshög är det klart att det ska finnas drygt 25 ferieplatser inom kommunens barn- och äldreomsorg samt gatukontor. Platserna går i huvudsak till gymnasieelever i årskurs 1 och 2. Det som fortfarande inte är klart är hur mycket kommunen ska betala.
- Vi ska bestämma det snart, de närmsta dagarna, tror jag. I fjol betalade Ödeshögs kommun 54 kronor i timmen och jag gissar att det blir några fler kronor i år, säger Karl-Gustav Forsman, ansvarig för Ödeshögs kommuns ferieplatser.