Smedsbyskolan, Råssnässkolan, Österstad skola och Godegård skola föreslås försvinna. Skolkonsulten Stefan Ferm har sedan i augusti 2012 på uppdrag av kommunen arbetat med en utredning om effektiv skolstruktur i Motala kommun. Den blev klar i måndags och är en del av kommunens arbete mot målet ”En skola för alla”. Utredningen utgör inget beslutsunderlag utan är ett arbetsmaterial för kommunen.
Den föreslår att Smedsbyskolan, Råssnässkolan, Österstad skola och Godegård skola på sikt läggs ned. Mariebergsskolan föreslås byggas om till en F6skola och överta Råssnässkolans elever.
Ett par av de andra omflyttningarna som föreslås i utredningen är att de högstadieelever som nu går på Mariebergsskolan flyttas till Zederslundsskolan och att elever från Godegårds skola delas upp på Nykyrka och Tjällmo skolor. Enligt utredningen finns det en överkapacitet när det gäller lokaler, ungefär vart fjärde klassrum står i dag tomt.
Bildningsnämndens ordförande Niclas Rudberg (S) och chefen för bildningsförvaltningen Jimmy Szigeti vill inte fokusera på lokalfrågan när det gäller framtiden. I stället lyfter de fram kommunens fortsatta utvecklingsarbete inom skolan, vilket påbörjades 2011 och att det under våren planeras flera konkreta satsningar.
– Vi kommer att genomföra en resa med vår verksamhet som innebär ett tydligt inkluderande synsätt. Det skapar möjligheter till ökad kompetensutveckling som till slut ger oss högre resultat, vilket är målsättningen,
säger Jimmy Szigeti.
Båda berömmer innehållet i Stefan Ferms utredning i stort. Men trots att den föreslår färre skolor är det enligt Niclas Rudberg och Jimmy Szigeti endast Råssnässkolan, som är i dåligt skick, som i dag är
aktuell för nedläggning. Ingen av de andra skolorna riskerar just nu beslut om nedläggning. Och det är oklart när beslut om Råssnässkolan fattas.
– Det handlar om att använda de resurser vi har på ett smartare sätt. Vi ökar trycket på kunskap och vill ha alla med oss alla. Barnens kunskap är Motalas framtid, säger Niclas Rudberg.