Under måndagsförmiddagen fick redaktionen vetskap om att en hög smäll hörts i Motala under söndagskvällen.
"Den var så hög att knäna nästan vek sig", skriver en läsare till redaktionen.
Vid kontakt med polisens presstalesperson visar det sig att nationella bombskyddet förstört ett misstänkt farligt föremål i närheten av Charlottenborgs slott, vid 22.50.
– Det var en kontrollerad sprängning. Det är ett föremål som hittats utomhus i ett grönområde i Charlottenborg. Det behövde destrueras, säger polisens presstalesperson Martina Gradian.
Vad rör det sig om för föremål?
– Vi har ju varit där och kontrollerat föremålet, men det är ingenting vi kommer gå ut med i nuläget. Vi har heller ingen brottsrubricering kopplat till detta.
Var det någon fara för allmänheten?
– Det var aldrig någon fara för allmänheten men det var ändå ett föremål vi bedömde behövde förstöras på plats.
Hur fick ni kännedom om föremålet?
– Vi fick kännedom om det här tidigare under eftermiddagen vid 16-tiden. Det hade anträffats av allmänheten som kontaktat oss. Vi kontaktar sedan bombskyddet som kommer till platsen.
Utreder ni fortfarande ärendet?
– Vi har ju ingen brottsrubricering på det här. Det är ingen utredning kopplad till det här.