Större fiskelycka när Adde utvecklar

Nya fiskvagnen är på plats och det snart ettåriga företaget utvecklas ­vidare.

Adde öppnar ny fiskebod

Adde öppnar ny fiskebod

Foto: Maria Lidberg

MOTALA2015-03-17 09:00

Tanken var att Adde Alexandersson skulle slå upp portarna till den nya fiskvagnen i fredags, men leveranserna av olika inventarier blev fördröjda så nu blir det ny­premiär i dag i stället.

Den nya vagnen är en dyrbar investering,

– Vagnen är ungefär lika stor som den gamla. Jag har varit med och ritat den efter egna önskemål och sedan har Vallavagnen i Katrineholm byggt den. Även Motala­företagen Glasmästa’n och Edekyl har varit med i byggnationen, med ­glaspartierna och kylrummet berättar Adde och fortsätter:

– Tidigare hade jag en disk, nu är det ­kylmontrar där ­varorna kommer att ­placeras.

Han har drivit Fiskeboa i ett år den 1 april.

– Det har varit ett ­lärorikt och bra år, konstaterar 21-åringen och ser nöjd ut.

Han har en timanställd och i april börjar ytterligare en person att jobba med försäljning i fiskvagnen.

Vad ska du göra?

– Jag fortsätter som vanligt att jobba i vagnen, men jag håller på mycket med leve­ranser och kontakt med Magnussons fisk i Göteborg som mestadels går på fiskauktioner åt mig, ibland går jag själv. Jag beställer varor och hämtar i Göteborg. Det innebär att varorna är högst 20 timmar gamla när de säljs här.

– Tidigare tog jag fisken från Stockholm, så jag har alltså en helt ny leverantör sedan september vilket har breddat utbudet ordentligt.

Att han anställt beror också på att han fiskar mycket själv sommartid.

– Jag fiskar kräftor som säljs i vagnen.

I och med ­nysatsningen ­utökar Adde Alexandersson sortimentet och öppet­tiderna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om