858 larm. Så ser totalsiffran för Räddningstjänsten Motala/Vadstena ut när fjolårets insatser nu räknas ihop. Det är något fler än under 2015, då antalet var 784.
En del av förklaringen kan hittas i en ökning av automatlarm och larm om vattenskador i samband med översvämning.
– Den 26 juni hade vi ett rejält störtregn i Motala. Under loppet av två och en halv timme hade vi 14 insatser, säger Anders Sigfridsson, tillförordnad räddningschef.
Han fortsätter:
– Vad gäller automatlarmen har det skett en liten och oförklarlig ökning. Vi vet inte varför men en förklaring kan vara att antalet objekt kopplade till oss ökar varje år.
Klart är att sommar och helg innebar mest jobb för räddningspersonalen under 2016. Lördag var den veckodag då flest larm inkom (138 stycken) och juli den vanligaste månaden (107).
– På sommaren ökar brand i terräng. Folk grillar, eldar och det uppstår skogsbränder av olika orsaker. Det är helt enkelt torrast då.
Räddningstjänsten ryckte ut på ett 50-tal bränder i byggnader under fjolåret. Vanligaste orsaken var glömd spis, så kallad torrkokning.
Flera storbränder, några med misstanke om brott, bekämpades också under året, däribland i matbutiken Lidl på Motala väster, en industribyggnad i Ekenäsområdet och ett flerfamiljshus i Verkstadsområdet.
Även om larmen om trafikolyckor minskade något under året inträffade också en dödsolycka på riksväg 50 norr om Motala i oktober.
– Antalsmässigt har det varit ett normalår men vi har haft ett antal lite större händelser. Det kan vi alltid hoppas att det blir färre av 2017, säger Anders Sigfridsson.