Våldtäktsdömd: Jag tvingade dem inte

Per Persson som av Göta hovrätt dömdes till sex års fängelse för bland annat fem våldtäkter vill bli helt frikänd. Han överklagar nu hovrättens dom till Högsta domstolen.

Foto: JESSICA GOW / SCANPIX

Norrköping2016-04-28 21:00

Förutom fem våldtäkter mot unga flickor, dömdes han även för 22 fall av utnyttjande av barn för sexuell posering och elva fall av sexuellt ofredande samt barnpornografibrott.

Hovrätten skärpte påföljden jämfört med Norrköpings tingsrätt, där han i december dömdes till fem års fängelse.

Per Persson utgav sig för att vara modellfotograf och kom i kontakt med yngre kvinnor och tjejer när han lockade dem med löften om modellkarriärer. Därefter utsatte han många av dem för olika slags sexbrott, som han dömts för i två instanser. Men han nöjer sig inte med det, utan har valt att överklaga hovrättens dom till Högsta domstolen. Han vill bli helt frikänd och försättas på fri fot och i andra hand att Högsta domstolen ska utdöma ett kortare fängelsestraff än det hovrätten utdömt.

I överklagan tar han upp att det är vikt för rättstillämpningen att HD prövar samtyckets betydelse som ansvarsfrihetsgrund, när samtycket lämnas efter manipulation från gärningsmannen.

Per Persson anser att det i de aktuella fallen inte varit fråga om något direkt tvång från hans sida för att förmå målsägandena att göra som han önskat, vilket hovrätten också angivit. Ändå kände de sig pressade att göra det han uppmanat dem till. Anledningen var att han manipulerat dem att tro att agerandet var nödvändigt om de ville bli något i modellvärlden.

Därför argumenterar han, genom försvarsadvokaten Lars Brandel, om att samtyckesbestämmelsen borde prövas av Högsta domstolen i det här fallet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om