"Nu hoppas vi att den här störningen är historia"

Tågen mellan Norrköping och Linköping rullar nu som vanligt igen, men en del följdförseningar får man räkna med under tisdagen.

Foto: Pelle Johansson

Kimstad 2019-02-05 04:58

Sent på måndagskvällen skedde en tågolycka vid Kimstad.

– Det var ett lok, ett arbetsfordon, som spårade ur, konstaterar Beisi Sundin vid Trafikverkets pressjour.

Ingen person kom till skada vid olyckan. Den medförde att det var stopp i tågtrafiken mellan Kimstad och Norrköping fram till 04.30-tiden på tisdagsmorgonen.

– Nu har man öppnat upp ett spår men trafiken kommer vara reducerad under morgonen, säger Beisi Sundin.

Vid 06-tiden meddelade Östgötatrafiken att flera avgångar mellan Linköping och Norrköping skulle ställas in. Enligt prognosen beräknades pendeln inte börja gå som vanligt förrän till 10-tiden.

– Fram tills dess kör vi busstrafik mellan Linköping och Norrköping. Från Linköping och söder ut går pendeln som vanligt, säger Mattias Näsström, trafikoperativ chef på Östgötatrafiken.

Trots att bussar sattes in fick man som resenär räkna med förseningar.

– Vi har mycket mindre kapacitet med bussar än med tåg. Det blir förseningar för de som åker den sträckan, helt klart, säger Mattias Näsström.

Vid 10-tiden når vi honom igen.

- Nu har vi fått besked om att tåget är undanröjt och sedan strax efter klockan 09 har vi kört som vanligt igen, säger Mattias Näsström.

Resenärerna får dock räkna med en del så kallade följdförseningar, eftersom tågen kan stå på fel ställen.

- Men nu ska vi försöka komma in i rätt tidtabell igen. Nu hoppas vi att den här störningen är historia, säger mattias Näsström.

Många resenärer var irriterade på Resecentrum i Norrköping.

Men andra tar det med en viss ro.

- Jag är ju pensionär så jag har tid att vänta, säger Maja Jonson.

- Skämt å sido. Konstigt att det alltid ska vara inställt och försenat när det kommer snö. Fast idag verkar det bero på en olycka.

Hon säger att det var tur att det inte hände i julhelgen.

- Då tog vi tåg till Arlanda för att flyga till solen i Spanien. Tänk om vi missar planet då.

För aktuell information hänvisas till respektive tågbolag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om