Bilist körde in i saltbil

Klockan 22:10 på tisdagen larmades räddningstjänsten om en olycka på E4 vid Ödeshög.

Foto: Dennis Pettersson / arkiv

ÖDESHÖG2019-02-12 22:19

En personbil har krockat med ett större fordon under tisdagskvällen. Olyckan skedde på E4 i den södergående filen, och enligt Trafikverket snöade det kraftigt vid tillfället för olyckan.

– Två personer var drabbade i olyckan, men båda tog sig ur sina fordon och jag ser ingenting om någon ambulanstransport, säger Joel Gerdin, vakthavande befäl i polisregion Öst.

Klockan 22.30 uppgav trafikverket att olyckan hade liten inverkan på trafiken. Räddningschef Jörgen Nielsen var ute på E4 och han konstaterade att det snöade kraftigt och att det var en personbil som körde in i en saltbil.

– Personbilen kommer ju inte att kunna köra härifrån, men saltbilen är någorlunda oskadd. De två som åkte i bilen hade gått ur när vi kom och verkar vara vid hyfsat god vigör, berättar han.

Ett körfält var öppet förbi olycksplatsen under kvällen så trafiken kunde flyta på nästan normalt. Innan midnatt hade polisen lämnat platsen, och Trafikverket varnade inte längre för inverkan på trafiken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om