Hasse i förklädefick fart på damerna

110 kronor för en Wienerkrans. 60 kronor för en brödlimpa. Läge för fynd är det knappast på en syföreningsauktion. Men det är heller inte avsikten.

Ödeshög2002-10-21 04:57

Västra Tollstads kyrkliga syförenings årliga auktion lockade ett 50-tal personer till församlingshemmet. SPF-kören angav tonen och innan själva auktionen tog sin början vankades det kaffe och fem sorters kakor.

-- Det här är kultur, sa Ingrid Rosén som ända sedan barnsben varit på så gott som varenda syföreningsauktion i Västra Tollstad.

-- Syföreningen består egentligen bara av två damer. Britta Blomberg och Ulla Fredriksson. Men med hjälp av goda vänner och bekanta får de alltid till ett digert utbud och auktionerna brukar generera upp mot 10 000 kronor. Pengar som går till ungdomsverksamheten i församlingen och Lutherhjälpen.

Uppsluppen stämning

Kyrkvaktmästaren Hasse Ivarsson höll i klubban och såg till att stämningen var på topp och att damerna i salongen inte höll igen på budgivningen. Det maskulina inslaget var nämligen av någon anledning i klar minoritet.

"Du passar i förkläde"

-- Så mycket fruntimmer och inga i köket, utropade Hasse när ett första förkläde visade sig trögsålt. Men när han själv iklädde sig det kom budgivningen igång på allvar.

-- Din man ringde nyss och sa att han behövde ett nytt förkläde, försökte Hasse med adress till en dam längst bak i salen.

-- Förskräckligt vad du passar bra i förkläde, utbrast någon och sedan försvann såväl förkläden, trasmattor, bonader, sirapslimpor och matpajer i en rasande fart.

Välgörande ändamål

Vivan Nilsson köpte på sig rejält med bröd.

-- Det är gott bröd de bakar och pengarna går ju till välgörande ändamål. Wienerkransen får jag väl äta med andakt, skämtade hon och plockade upp 110 riksdaler ur portmonnän.

Ytterligare fyra hundralappar fick Ingrid Rosén lägga upp för att få med sig en stor fin trasmatta hem. Birgitta Pålsson var länge med i budgivningen men gav sig vid 500 kronor.

-- Någon måtta får det vara, log Birgitta.

Maja Löfstedt var het i budgivningen på en liten förpackning Janssons frestelse. Men det var nog mammas idé.

-- Vad är det för nåt, undrade nämligen Maja.

Godislotteri

När Ulla Fredriksson tog fram korgarna med åror blev det fart på barnen. Åror är ett slags lotter och vinsterna bestod av godispåsar. Erik, Ivar och Märta Pålsson köpte fem var och satt i spänd förväntan när Carl Adolfsson och kusinen Olle Löfstedt förrättade dragningen.

Inga Molin vann först men var uppenbarligen inte godissugen. Hon gav nämligen bort lotten till Erik och snart hade alla barn i salongen minst var sin godispåse.

Hur mycket auktionen inbringade framkom inte på lördagen. Men ett fint tillskott till verksamheten blev det under alla förhållanden. Uppslutningen var nämligen större än på flera år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om