Ny väg flyttas ut från bostäder

Den nya kringleden i Ödeshög byggs i år. De närboende har redan före utställningen av detaljplanen fått ett önskemål uppfyllt.

Ödeshög2011-03-22 08:34

- I den detaljplan som nu ställs ut har den nya vägen vinklats ut lite grand. I det tidigare förslaget låg vägen 30-50 meter närmare bostäderna, säger Urban Runesson, kommunens bygg- och planchef.

Den nya väglänken kommer att förbinda Fabriksvägen med Grännavägen. Trafikverket lägger 3,5 miljoner kronor på vägen eftersom den är angelägen för E4-trafikens skull.

Måste ledas av

En handfull gånger per år måste trafiken ledas av från E4 genom tätorten på grund av olyckor. Grännavägen utnyttjas och trafiken rullar genom centrum och hela Ödeshögs samhälle.

Med den nya kringleden kan omledningen i stället ske över Fabriksvägen och ett industriområde. Förhoppningen är även att tung trafik från Tranåsvägen ska välja kringleden i stället för att köra över centrum.

Rondell byggs

Vid korsningen med Hasselvägen byggs en rondell där gång- och cykeltrafiken separeras från övrig trafik. Säkert uppskattat av de många föräldrar som har sina barn farandes på cyklar till och från Vättervallen.

Ett tidigt samråd har hållits med alla som gränsar till den nya vägen. Ett samrådsmöte till kommer att hållas 29 mars.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om