Ödeshög kan få kulturskola

Ödeshög kan få en kulturskola om drygt ett år. Musikledaren Bo Dahlstrand hoppas att politikerna lättar på plånboken så att musikskolan utvecklas till kulturskola.

ödeshög2002-03-19 07:36

-- Vi räknar med start höstterminen 2003, säger Bo Dahlstrand, musikledare för skolan.

Sedan knappt tre år finns en utredning om en blivande kulturskola. Nu tycker Bo Dahlstrand att det är dags att komma till skott. Förutom ämnena musik och dans, som redan finns i dag, vill skolan utöka med drama samt bild och form.

2,5 miljoner kronor, drygt 3 procent av barn- och utbildningsnämndens bruttobudget, skulle täcka kostnaden för en kulturskola, enligt utredningen. Förutom nuvarande resurser skulle det krävas två heltidstjänster som drama- och bildlärare respektive ytterligare en halvtid för danspedagogen. Dessutom tillkommer en halvtid musiklärartjänst för att serva förskolan och årskurs 1.

Inga pengar

-- Elevens val i skolan måste utökas. Öppna dörrarna lite mer för de konstnärliga ämnena, tycker Bo Dahlstrand.

Det är bra med kulturskola, men det finns inga extra pengar, är det bud han hittills har fått från barn- och utbildningsnämnden. Men det är kommunstyrelsen som sätter de ekonomiska ramarna. Det är deras positiva beslut Bo Dahlstrand väntar och hoppas på.

Hur stor chansen att det blir så, tror du?

-- Det är inte alls orealistiskt. Visserligen har det förhalats, men utredningen ligger som ett ärende och ska tas upp. Exakt när det kommer att ske vet jag däremot inte.

Elevens val

Som det ser ut i dag har eleverna möjlighet att göra elevens val på temat musik. I veckan kommer eleverna att prova på instrument vid olika stationer i musikskolan. Det gäller årskurserna 2 till 3 i alla kommunens skolor. Eleverna testar allt från olika stränginstrument, flöjter, bleckblås, slagverk, dragspel och dans.

Nyligen var kulturskolchef Hans Skoglund från Stockholms kulturskola på besök och pratade inför politiker och skolpersonal om vikten av mer skapande ämnen i skolan. Skolan har även en supporterklubb med det vitsiga namnet Destiny Hill som hjälper till vid evenemang och i samband med resor.

Nu när det är valtider tror Bo Dahlstrand att det borde vara extra lätt att få igenom kulturskolidén. Han ser fram emot vad partiernas valprogram kommer att förtälja.

-- Det vore ett utmärkt sätt att profilera sitt parti på. Så varför inte göra kulturskolan till en valfråga?

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om