Vi har tidigare skrivit om Millingstorp utanför Rök där Eon ansökt om att bygga en 36 hektar stor solcellsanläggning. Nu har även Tekniska verken skickat in en ansökan till länsstyrelsen i ett närliggande område.
Det handlar om en beteshage på nio hektar alldeles intill gamla E4 vid Ryket, mellan Rök och Ödeshög.
– Vi ser det som positivt att kunna lägga till energiproduktion till gårdens produktion av spannmål, kött, glass och ost, berättar Christer Ebbesson som tillsammans med resten av familjen driver gården Ryket.
Han menar att valet inte i första hand är av ekonomiska skäl, utan för ett hållbarhetstänk. Marken kan användas för elproduktion i framtiden när behovet av el kommer att öka, och samtidigt fungera som bete för gårdens får. Som bonus gynnas biologisk mångfald.
– I dag är betet utarrenderat till annat lantbruk med dikor, men det går inte att kombinera med solceller. Kor är för stora och burdusa. Men får ska kunna fungera, säger han.
Förutom beteshage består området av före detta skog som avverkats efter angrepp av granbarkborre. Det har nyplanterats men kommer om ansökan får godkänt att ersättas med solceller.
Totalt ska anläggningen kunna ge 9 GWh, vilket motsvarar förbrukningen för tusen villor.
Under sommaren ska en naturvärdesinventering göras som ska resultera i en miljökonsekvensbeskrivning. I ansökan menar Tekniska verken att miljökonsekvenserna är små, förutom en förändrad landskapsbild. I området finns två kulturlämningar, som man kommer att lämna opåverkade.