12 år för Ombergsmordet

I dag föll domen mot den 39-årige man som i maj i år bragte sin 59-årige släkting om livet. Han döms till fängelse i 12 år för mord.

Foto: Fotograf saknas!

Ödeshög/Linköping2012-08-21 11:06

Det har under utredning och rättegång diskuterats om 39-åringen skulle dömas för mord eller dråp. Att det nu blev mord motiverar tingsrätten med att gärningen präglas av hänsynslöshet, med ett utdraget förlopp och flera olika tillhyggen.

Tingsrätten anser att det föreligger flera försvårande omständigheter kring mordet. Det första angreppet mot 59-åringen har skett bakifrån och den fortsatta våldsutövningen har ägt rum när 59-åringen, försvarslös, låg på marken.

Kunde ha besinnat sig

Tingsrätten anser att 39-åringen under angreppet har haft både tillfälle och möjligheta att besinna sig och avbryta angreppet.

- Gärningen ger enligt tingsrätten ett intryck såväl av hänsynslöshet som grymhet, skriver rätten i domen.

Det anses också vara en försvårande omständighet att 39-åringen kastade ned 59-åringen i brunnen och lade på locket.

Att straffet blev tidsbestämt till 12 år motiverar rätten med att brottet kan inte anses höra till de allvarligaste fallen av mord, som ger livstidsstraff.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!