Konstnären bakom “tidsmaskinen” i kvarnbyn

Nu är den klar, den lekfulla konstinstallationen i Öjebro. Men arbetet med "Tidsmaskinen" var otursförföljt, berättar konstnären.

Tittut! Martin van der Bosch har lekt med former och pastellfärger. Materialen stål och betong har fått barnsligt liv.

Tittut! Martin van der Bosch har lekt med former och pastellfärger. Materialen stål och betong har fått barnsligt liv.

Foto: Sune Johansson

Öjebro2023-10-20 05:00
undefined
"Man har inte full kontroll över färgpigmenten när man gjuter", säger Martijn van der Bosch.

På söndag invigs konstverket som skapats av Martijn van der Bosch från Linköping.

Det är i kanten på byns gemenskapsyta, en äng nära Svartån, där Martijn röjt och byggt ett rum av rödmålade stålrör och betonggjutna kugghjul. De är utformade som bord och sittplatser.

undefined
Projektet i Öjebro är beställt av Mjölby kommun med kulturpengar från regionen.

– Jag fick förhålla mig till den här idylliska platsen, och kvarnbyns rika kulturhistoria. Det är kvarnhjulen och sågen som inspirerat mig. Jag ville göra något färgglatt, berättar han.

Efter en workshop med byborna satte han igång. Dels på plats och dels vid sin ateljé i Alka i Linköping. Allt har han gjort själv eller med en kompis. De infärgade betongkugghjulen har han gjutit i egentillverkade formar av cellplast. Även fundamenten under jord har han gjutit själv. Det är inte tänkt som en klätterställning, men ska hålla även för det.

undefined
Tittut! Martin van der Bosch har lekt med former och pastellfärger. Materialen stål och betong har fått barnsligt liv.

– Det tog ganska lång tid. Jag har haft en del otur. Jag fick inbrott i min bil och trillade från en stege, berättar han.

I bilen hade han verktyg för 60 000 kronor vilket såklart drabbade honom hårt. Fallet skedde när han byggde sin installation "Tidsmaskinen".

undefined
När jag bygger allt själv har jag full kontroll, säger Martijn van der Bosch.

Runt gräsplanen, där byborna bland annat firar midsommar, finns andra monument från Öjebros storhetstid. Flera gamla kvarnstenar står eller ligger i snåren. Ett picknickbord i form av en enorm kvarnsten finns där och kompletterar Martijns kugghjulsformade bord och pallar.

– Min tanke är att växtligheten ska rama in platsen så det blir mer som ett rum, säger Martijn van der Bosch som är nöjd med slutresultatet.

undefined
Här kan man komma med barnen och ta en fika. Konst ska väcka intresse och fantasi, tycker Martin van der Bosch, konstnär som utsmyckat Öjebro.
Karta: Öjebro
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!