19-åring lurade sig in hos äldre – döms till fängelse

En 19-årig kvinna lurade sig in hos äldre personer och utsatte dem för bedrägerier. Nu har hon fått sin dom.

Östergötland2022-04-25 16:00

I december förra året och januari i år gjorde sig 19-åringen – tillsammans med okända gärningspersoner – skyldig till en rad likartade bedrägerier på flera håll i landet. 

19-åringen och hennes kumpaner ringde till äldre personer ibland annat Alvesta, Halmstad, Kungsbacka, Mjölby och Motala och utgav sig för att representera en bank. 

De äldre personerna fick höra att en person från banken skulle komma hem till dem. Den 19-åriga kvinnan kunde på detta sätt ta sig in hos de äldre och förmå dem att lämna ifrån sig bankkort med tillhörande koder. Totalt ska bedragarna ha kommit över närmare 200 000 kronor. 

Värst drabbad blev en äldre kvinna i Motala som den 5 januari i år blev kontaktad av bedragarna per telefon. 19-åringen dök samma dag upp hos kvinnan och lyckades förmå kvinnan att lämna över ett smyckeskrin som innehöll smycken till ett värde av 55 000 kronor. 

19-åringen har nu dömts för tre fall av grovt bedrägeri och fyra fall av försök till grovt bedrägeri. Under rättegången i Linköpings tingsrätt gjorde kvinnan vissa medgivanden. 

19-åringen döms till skyddstillsyn och fängelse i tre månader. Hon anses ha behov av stöd och hjälp "för att komma till rätta med sitt missbruk och sin livssituation". Rätten tar hänsyn till 19-åringens låga ålder och skriver i domen att "en vuxen person med säkerhet skulle ha dömts till ett längre fängelsestraff"

19-åringen ska betala sammanlagt 106 000 kronor i skadestånd till de sju brottsoffren. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!