Sabotage mot fartkamera längs väg 34

En polispatrull upptäckte på söndagsmorgonen att en trafiksäkerhetskamera mellan Motala och Linköping hade blivit saboterad.

Fartkameror längs väg 34 har blivit saboterade upprepade gånger. Den här bilden är tagen vid ett tidigare tillfälle.

Fartkameror längs väg 34 har blivit saboterade upprepade gånger. Den här bilden är tagen vid ett tidigare tillfälle.

Foto: Peter Calén

Östergötland2025-03-23 15:42

När själva sabotaget ägde rum är oklart, men det var vid 09.30-tiden som polisen upptäckte vad som hade inträffat längs väg 34 i höjd med Brunneby utanför Borensberg.

– En patrull ringde in och sa att fartkameran i riktning mot Linköping hade blivit sprejad, säger Martina Gradian, polisens presstalesperson.

Polisen kontaktade Trafikverket, som sköter driften av trafiksäkerhetskamerorna, och en felanmälan upprättades.

– Vi skriver också en anmälan om skadegörelse. Det här är väldigt problematiskt, kamerorna står ju där av en anledning, säger Martina Gradian.

Det fanns ännu på eftermiddagen ingen misstänkt i ärendet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!