Regionen: Ännu inga fall av nya virusvarianten i länet

Region Östergötland uppgav på onsdagen att det ännu inte upptäcks några fall av virusvarianten omikron i länet. Biträdande smittskyddsläkaren beskriver läget som "tämligen stabilt".

Under vecka 47 testade 230 östgötar positivt för covid-19.

Under vecka 47 testade 230 östgötar positivt för covid-19.

Foto: Cecilia Fabiano

Östergötland2021-12-01 11:02

På tisdagen meddelade att Folkhälsomyndigheten att två nya fall av virusvarianten omikron har konstaterats i Sverige. Varianten har påvisats i prov tagna från personer hemmahörande i Stockholmsområdet. Personerna hade varit på resa i Sydafrika och testades för mindre än en vecka sedan i samband med hemkomsten.

På onsdagen uppgav Karin Festin, biträdande smittskyddsläkare i Östergötland, att omikron ännu inte har upptäckts i länet. 

– Inga fall av omikron i länet, skriver Festin i ett mejl till redaktionen. 

Samtidigt uppger Region Östergötland att det är svårt att värdera det rådande smittläget när det gäller covid-19 i länet. 

Under vecka 46 upptäcktes 120 nya fall av covid-19 i Östergötland. Under vecka 47 upptäcktes 230 nya fall. Samtidigt har riktlinjerna för vilka som ska provtas ändrats. Från och med den 22 november uppmanas även fullvaccinerade att testa sig vid symtom. 

– Så det blir då automatiskt fler fall, skriver den biträdande smittskyddsläkaren. 

Andelen personer som testade positiv under vecka 47 uppgick till 4,1 procent. 

Enligt Karin Festin har det inte upptäckts några klusterutbrott i länet under den senaste tiden. 

– Inga tydliga klustersmittor, men vi har enstaka klasser eller samlingar där smittspridning har skett i liten grad. Känslan är att det är tämligen stabilt, men med en viss eventuell faktiskt ökad smittspridning, skriver hon. 

Samtidigt cirkulerar fler andra luftvägsinfektioner och enstaka fall av säsongsinfluensa har konstaterats i framför allt de östra delarna av länet. 

Vid lunchtid på tisdagen meddelade regionen att åtta smittade personer vårdades på sjukhus i Östergötland. På onsdagen hade antalet minskat till sju, varav tre vårdades inom intensivvården. 

På Universitetssjukhuset vårdades på onsdagen fem patienter med covid-19, varav tre på iva. På Vrinnevisjukhuset vårdades två smittade patienter på vårdavdelning. 

Sedan pandemin utbröt har 45 414 personer i länet testat positivt för den samhällsfarliga sjukdomen – en ökning med 59 personer under det senaste dygnet.

Regionen rapporterade inga ytterligare dödsfall i sjukdomen på onsdagen. Sedan utbrottet började har 703 personer med covid-19 avlidit i länet. 

Ännu så länge har 341 913 personer fått två doser vaccin. Det motsvarar 84,5 procent av alla östgötar över 16 år. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!