Vädret är perfekt. Ett antal minusgrader. Solen visserligen till hälften dold av moln, men ändå närvarande och inte en vindpust. Det lockar en stadig rännil av åkare till campingplatsen i Rimforsa där den plogade slingan har sin början och slut.
Långt ute på isen, i det platta vita, rör sig små prickar. Två av dem växer sig allt större när de närmar sig land och blir till sist människorna Anders och Johan Berggren. De har åkt en kortare slinga på drygt sex kilometer. Isen har inte varit helt perfekt men de är nöjda med halvtimmesturen ändå.
- Det är skönt därute på sjön. Vi brukar åka mycket på Järnlunden men den är snötäckt nu.
Matsäcken, en varsin macka, har de byxfickorna. Runt halsen hänger isdubbarna i sina fodral.
- Isen är så tjock och så är det plogat. Därför har vi ingen ispik, säger Johan, som har gått igenom isen en gång. Överlevnadsdräkten gjorde att det aldrig blev ett äventyr av det doppet.
Nästan debutant på långrören är Mats Melin som lockat med sig arbetskamraten Ulf Eklöf ända från Norrköping till en tur.
- Jag fick höra på fikarasten på jobbet om att det var plogat en bana här så jag tog min allra första tur på mina nya skridskor här igår, säger Mats Melinder.
Ulf Eklöf som tagit Kustpilen till Rimforsa är lite mer erfaren som åkare och har bland annat skrinnat på Göta Kanal.
- Jag lägger i en hundring för oss båda så täcker det din provtur i går, säger han till Mats och stoppar ner en sedel i den låsta bössan vid bryggan.
Det kostar 40 kronor för en vuxen att åka och det är det värt tycker de båda. Efter turen väntar raggmunk hemma hos Mats så mer än en flaska vatten tar de inte med sig på färden över sjöisen.
Det är inte bara skrinnare som tar sig runt slingan på sjön. Många promenerar och en och annan skidar. Det ser lite slitigt ut med skidorna som inte riktigt styr som de ska på det glatta och stavarna slinter ofta.
Bättre då att spänna på skridskorna vid strandkanten som familjen Häggström från Linköping gör. Johan och Lotten är vana åkare sedan åtminstone tio år.
- Det blir minst en tur om året. Nu försöker vi att få Erika intresserad, säger Lotten.
Läs mer i måndagens Östgöta Correspondenten.