Ny rektor stortrivs på Liljeholmens folkhögskola

Han började sitt yrkesliv som konstruktör inom Saabs flygplanstillverkning i Linköping. I dag har han, Larserik Lönn, 57 år, jobb inom ett helt annat område, nämligen som rektor för Liljeholmens folkhögskola i Rimforsa.

rimforsa2003-01-23 05:22

Under åren 1964--70 arbetade Larserik på Saab.

- Men då jag fick en ny uppgift, att konstruera upphängningsanordning för flygplanens robotar, fick jag nog. Var det verkligen sådant jag ville jobba med?

- Att vara med och konstruera flygplan var en sak, det utgjorde inget problem. Men då de skulle utrustas för strid kunde jag inte vara med längre.

Larserik Lönn slutade och började arbeta med datorer på Tekniska högskolan i Stockholm för att sedan flytta till Borås dit bibliotekshögskolan utlokaliserats från Solna. På denna högskola blev det jobb inom ADB, automatisk databehandling, allt med koppling till utbildningen av bibliotekarier.

Mellanstadielärare

Under åren i Borås hade Larserik även andra anställningar, bland annat som mellanstadielärare.

- Jag ville följa hur så unga barn tog till sig information och kunskaper. Kanske vi vuxna inte är så olika barnen? Och nu tycker jag det är intressant att studera vuxnas kunskapsinhämtande här på Liljeholmen.

Larserik Lönn har nu varit rektor sedan i september. Och trivs utmärkt. Han upplever det som ett privilegium att få vara med och lotsa fram vuxenstuderande inom denna skolform.

Långa dagar

- Alla passar inte in i övriga skolformer, till exempel komvux och kunskapslyft. Därför är det jättebra att folkhögskolor finns. Där kan betyg kompletteras i en lugn atmosfär, där kan studieintresse väckas på nytt för den som förlorade motivationen i yngre år.

Larserik och hustrun Harriet bor i Liljeholmens rektorsvilla.

- Innan jag fick erbjudandet kände jag inte till att en så gammaldags boendeform finns kvar. Vi tackade ja emellertid, och det känns bra att bo här. Även därför att det här inte är något åtta till sjutton-jobb. Vårt boende gör att jag kan nås på ett bra sätt även andra tider på dygnet.

Liljeholmen, som nyligen firade femtioårsjubileum, är en rörelsefolkhögskola med anknytning till Evangeliska frikyrkan. Skolan startades av dåvarande Örebromissionen, som numera ingår i Evangeliska frikyrkan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om