Flera fall av misshandel under marknaden

Tre fall av misshandel och ett omhändertagande i samband med Skänninge marknad. En person fick föras till sjukhus.

Foto: Johan Nilsson/TT

Skänninge2019-08-12 20:00

Under natten mot torsdagen rapporterar polisen två fall av misshandel och en minderårig person omhändertogs för störande av den allmänna ordningen.

Vid ett-tiden på natten mot torsdagen hejdas en patrull av några personer som berättar att det pågår ett bråk vid kyrkogården.

– Det var ett slagsmål mellan två personer. En av personerna ska ha fått rodnad eller skrapsår i pannan, men inga stora skador, säger Willsund.

Båda personerna var i 30-årsåldern och en person är misstänkt för misshandel, men frihetsberövades inte på grund av brottets ringa art.

– Man ser inte häktningsskäl i det fallet, säger Willsund.

Vid ungefär samma tid på natten upplevs minderårig ung man störa allmänheten så mycket att han fick åka polisbil.

– Det var en stökig person som en polispatrull i Skänninge träffade på. Han avlägsnades hem till sina vårdnadshavare, säger polisens presstalesperson Åsa Willsund.

Tio i fyra på torsdagsmorgonen fick en man i 20-årsåldern föras till sjukhus med ambulans efter en misshandel.

– Det är en okänd gärningsperson som ska ha misshandlat en annan på Stora torget. I ett handgemäng har man slagit målsägande i ansiktet, säger Willsund.

På US i Linköping tog polisen vittnesuppgifter från målsäganden, men det finns ännu ingen misstänkt för brottet.

Klockan halv tio på torsdagskvällen fick ordningsvakter separera tre bråkande personer vid Skänninge station.

– En person har smärtor i revbenen, men inga allvarliga skador, berättar Åsa Willsund om fallet som är nedlagt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om