Sabina Andersson blev färdig frisör 2007, och har jobbat inom samma företag hela tiden. Faktum är att hon kom i kontakt med det redan under första året på gymnasiet. Då gjorde hon praktik på Salong The Look i Linköping vid flera tillfällen, en vecka på vårterminen, och en vecka på hösten.
– Då hamnade jag på Salong The Look, och där har jag varit sedan dess. Det är väl kanske det som är lite unikt. Det inte är så ofta det händer, att man stannar på samma ställe.
Sabina har även tävlat i en kategori som kallas för avantgarde, vilket innebär att man skapar experimentella frisyrer. Både 2017 och 2018 blev hon topp tre i den svenska uttagningen. "De flesta är ju lite mer extremfrisyrer, så man får verkligen tänka och använda fantasin", säger hon.
Foto: Jennifer Grönquist
Sabina har inte släppt kunderna i Linköping helt. Varannan måndag är hon på sin tidigare salong. "Några av kunderna där har jag haft sedan jag var elev. De blir nästan som familj", säger hon.
Foto: Jennifer Grönquist
Det finns fem olika salonger under samma företag, tre i Linköping, en i Norrköping och så den här i Skänninge. Hur Sabina hamnade här är en rätt rolig historia. Det hela började med att hennes granne började tagga Sabina i inlägg som den tidigare salongsägaren lade ut varje gång de sökte personal.
– Men jag kände verkligen “Nej, jag vill inte bo och jobba i Skänninge. Aldrig i livet”. Men hon fortsatte, och sedan tog ägaren här kontakt med mig och frågade om jag ville komma hit bara och prata.
Inne på Studio e-hair Skeninge doftar det gott av olika hårprodukter. Framme vid kassan står en glasskål på fot full av karameller inslagna i svart papper med salongens logotyp på. Smaken är frukt och lakrits, något som verkar vara en favorit här i Skänninge.
– Kunderna älskar verkligen godiset. Om det skulle råka vara slut frågar de alltid efter det, säger Sabina med ett skratt.
Foto: Jennifer Grönquist
Sabina bestämde sig för att gå dit. Det skulle ju ändå inte bli något, hon trivdes så bra på sitt nuvarande jobb, tänkte hon då. Men så kliver hon in i salongen, och känner direkt att hon tycker om lokalen. Hon och ägaren pratar ett tag. Det visar sig då att tanken är att hitta någon som vill ta över salongen.
– Själva grejen var att hon ville att jag skulle börja som anställd, men kanske så småningom ta över. För den anställda som hon hade här ville inte. Och då fick jag ju jättepress. Jag kände bara nej, jag vill inte äga en salong själv.
När man tävlar i avantgarde, som Sabina gjort några gånger, får man bara använda sig av modellens riktiga hår och inget löshår. "Jag tar inspiration av film, serier och byggnader när jag kommer på de olika frisyrerna", berättar hon. Man tävlar sedan genom att skicka in fotografier på sin kreation.
Foto: Jennifer Grönquist
"Jag tänker nog att jag ska tävla något mer innan jag lägger det på hyllan", säger Sabina som börjat känna sig sugen på att ställa upp i någon ny tävling snart.
Foto: Jennifer Grönquist
Flera i Sabinas omgivning tyckte att hon skulle satsa, att det var en bra idé med egen salong. Men hon själv kände sig nöjd med att vara anställd. Då har hon sina arbetstider, sin semester och är det något som strular kan man alltid ringa chefen. En annan idé började dock ta form inom henne. Hon kände att det kanske hade varit smidigt att jobba här i Skänninge ändå.
– Jag tänkte att det ändå blev lite mycket resor till och från Linköping, att det skulle bli lättare med barnen om jag jobbade närmre. Det hände att jag missade tåget och jag kom alltid hem sent.
Dagarna på äldreboendet bringar Sabina mycket glädje, även om det blir långa dagar och sliter på kroppen. Som mest har hon klippt 18 personer på en dag. Men det finns något annat som kan kännas ännu mer utmanande, nämligen när någon saknas nästa gång hon kommer dit. "Det sorgliga har varit att när jag kommit upp nästa gång, att det är någon som fattas. Då vet man att de inte finns längre. Det tycker jag har varit lite jobbigt", säger hon.
Foto: Jennifer Grönquist
Nårgra av frisyrerna Sabina tävlat med. Till just denna tävling kommer inspirationen från tv-serien Peaky Blinders.
Foto: Richard Isacsson
Så hon ber sin chef om ett möte. Tillsammans går de till Oleary's i Linköping, och till en början trodde nog chefen att Sabina skulle säga att hon var gravid igen. Det var nämligen många på salongen som meddelat att de väntade barn och skulle behöva gå hem, så småningom. De kliver in på baren, och chefen säger "Jag ska i alla fall ha en öl".
– Och jag minns att jag sa "Jag med".
Sabina berättar om salongen i Skänninge, att hon trivs så bra i det nuvarande företaget och att hon inte känner sig mogen för att driva eget. Så hon föreslår att chefen ska köpa salongen istället, och han är på direkt.
– Jag berättade att det är den enda damsalongen i Skänninge och att jag såg stor potential. Det tog bara några sekunder så sa han "Ja, men vi kör då". Jag tänkte att han kanske skulle vilja gå hem och prata med sin sambo om det, men det behövdes inte, minns Sabina, som ler när hon tänker tillbaka på samtalet.
Idag är Sabinas dotter Juni, 8, på besök i salongen. Förr brukade de ha en dag i veckan då de hade hårtvättar-dag på salongen efter att Sabina slutat jobbet.
Foto: Jennifer Grönquist
"Till min andra tävling var det Peaky Blinders som inspirerade. Då tog jag lite inspiration från den kepsen männen har och den andra var lite som hatten kvinnorna hade. Den är jag nog mest nöjd med", säger Sabina när hon berättar om avantgardetävlingen hon deltog i 2018.
Foto: Jennifer Grönquist
Så sedan 2021 arbetar hon här i Skänninge, trots allt. Det märks att Sabina trivs väl både här på salongen och med sitt val av yrke. Det händer något nytt hela tiden tack vare alla olika kunder, och att ha nära hem till familjen efter jobbet är en klar fördel.
– Jag trivs jättebra här, det gör jag.
Sabina känner alltid att hon vill göra det lilla extra för varje kund som sätter sig i stolen, även om det kanske kan göra att det drar ut lite på tiden ibland. "Jag kanske egentligen inte har tid att locka håret, men ändå erbjuder jag det, för jag tycker att det ändå blir finast. Att man ändå kan släppa iväg kunden med gott samvete och den är fin i håret och man ser att den har varit hos frisören", säger hon.
Foto: Jennifer Grönquist
Förutom arbetet i salongerna åker hon även ut till äldreboendet Änggården i Skänninge. Var tredje månad är Sabina där en hel dag, och klipper boende på löpande band. Detta är en uppgift som ligger henne varmt om hjärtat. Här gör hon också gärna det där lilla extra för de som vill.
"Att man gör den där lilla föningen eller lockar håret på några som vill det. Man lär sig dem efter ett tag. Min chef undrade lite om jag inte skulle lämna ifrån mig det uppdraget nu, kanske till någon som inte har lika mycket att göra här på salongen. Men nej, den lämnar jag inte ifrån mig", säger Sabina.
Foto: Jennifer Grönquist