Tre uttrar pĂ„körda – inom loppet av en timme: "Rekord"

Sammanlagt tre uttrar per Ă„r brukar förolyckas i Söderköping och Valdemarsviks kommuner. Men pĂ„ fredagen fick eftersöksjĂ€garen Sören Kjellgren ta hand om tre uttrar – inom loppet av en timme. "Det Ă€r rekord med stor marginal", sĂ€ger han.

Tre pÄkörda uttrar fick Sören Kjellgren ta hand om pÄ fredagen.

Tre pÄkörda uttrar fick Sören Kjellgren ta hand om pÄ fredagen.

Foto: David Hernqvist, Sören Kjellgren

Söderköping/Valdemarsvik2023-11-11 12:30

Sören Kjellgren, samordnare vid Nationella viltolycksrÄdet (NVR) i Valdemarsvik och Söderköping, hade en ovanlig förmiddag pÄ fredagen.

Han fick först pÄringning frÄn polisen om en viltolycka pÄ lÀnsvÀg 210 utanför VÀstra Husby. Det visade sig vara tvÄ uttrar som förolyckats.

UngefĂ€r en timme senare fick han samtal igen. Den hĂ€r gĂ„ngen till E22 i höjd med Ringarum. Även dĂ€r hade en utter blivit pĂ„körd.

– Det Ă€r alltsĂ„ tre uttrar som har blivit pĂ„körda inom en timme i kommunerna och det Ă€r rekord med stor marginal. Vi brukar ta hand om kanske tre pĂ„körda uttrar pĂ„ ett helt Ă„r. Nu var det sĂ„ mĂ„nga pĂ„ bara en timme, sĂ€ger Sören Kjellgren.

"Vi brukar ta hand om kanske tre pÄkörda uttrar pÄ ett helt Är", sÀger Sören Kjellgren.
"Vi brukar ta hand om kanske tre pÄkörda uttrar pÄ ett helt Är", sÀger Sören Kjellgren.

Utterstammen blir allt större och dÀrför har det blivit allt vanligare med viltolyckor med utter.

– TyvĂ€rr var det ingen av dem som körde pĂ„ uttrarna som anmĂ€lde saken till polisen. Det var efterföljande bilister som gjorde det. Utter Ă€r ett av de anmĂ€lningspliktiga djuren, men det kanske inte framgĂ„tt eftersom de Ă€r ovanliga, sĂ€ger Sören Kjellgren.

Det rÀknas alltsÄ dÄ som tvÄ olika smitningsolyckor pÄ fredagen.

– Det var en större och mindre utter som blev pĂ„körd i Söderköpings kommun. Den som blev pĂ„körd utanför Ringarum var större.

De rör sig Ànda uppe vid E22:an alltsÄ?

– Ja, det kan man rĂ€kna med nuförtiden. SĂ„ var uppmĂ€rksam Ă€ven dĂ€r.

Uttrar rör sig vanligtvis gÀrna i nÀrheten av vatten. Exempelvis hÄller de till runt HÀllerstadssjön vid VÀstra Husby.

Tre pÄkörda uttrar fick Sören Kjellgren ta hand om pÄ fredagen.
Tre pÄkörda uttrar fick Sören Kjellgren ta hand om pÄ fredagen.
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!