F-kassan lovar snabbare handläggning Pengar till ek...

Stockholm (TT).Efter kritiken mot långa handläggningstider lovar Försäkringskassan att bättra sig.Malmö (TT). Ansökningar om ekologisk produktion på 100 000 nya hektar gör att stödpengarna inte kommer att räcka, spår Jordbruksverket och larmar regeringen om att ytterligare 85 miljoner kronor behövs 2005.Stockholm (TT)2005-04-05 00:00

I fortsättningen ska försäkringskassan höra av sig inom tre dagar om det finns oklarheter i underlaget för sjukpenning.

Ärenden där försäkringskassan är tveksam till om den sjukskrivne har rätt till sjukpenning ska prioriteras.

Det innebär att kassan ska fatta beslut så snart den enskilde haft möjlighet att komma in med synpunkter. Bara i undantagsfall är det acceptabelt med en fördröjning på två dagar, skriver Försäkringskassan i ett pressmeddelande.

Den som bedöms ha rätt till sjukpenning ska inte behöva vänta till ordinarie utbetalningsdag, utan ska få ersättningen utbetald så snabbt som möjligt. Målet är att det ska ske inom 30 dagar.

Jordbruksverket tror att lantbrukare började fundera över ekologisk produktion när det stod klart att Sverige slopade djurstöden i samband med EU:s jordbruksreform. Att då odla ekologiskt och fodra sin mjölkkor med grödan kan fördubbla stödet, enligt Jordbruksverket.

Däremot är det inte säkert att vare sig mjölk eller annat hamnar som ekovaror i butiken. Det är produktionssättet som får stöd.

Heikensten underströk också att Riksbanken fortlöpande bedömer den nya ekonomiska information som kommer in och att banken inte stängt dörren för vare sig räntehöjningar eller räntesänkningar.

"I finansutskottet för ett par veckor sedan underströk jag att alla påståenden om att Riksbanken stängt dörrar för både det ena eller andra agerandet framöver som vanligt var missvisande. Det gäller också idag", avslutade Heikensten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!