Nya varsel i Trollhättan

Dagen efter Saabs dödsdom domineras Trollhättan av nya varsel, oro, svartsyn, sorg, ilska, nostalgi - men också ett visst mått av djävlar anamma.

Foto:

Trollhättan (TT)2009-12-19 00:00

- Nu måste vi öppna för en ny kreativitet och låta idéerna flöda. Det farligaste är att lägga sig ner och deppa. Vi måste se det här som en jättechans att göra andra saker, säger Tore Helmersson, vd för utvecklingscentrumet Innovatum Teknikpark i Trollhättan.

Men nog är en viss deppighet förståelig. Fredagens bistra bud innebär att 3 500 Saabjobbare blir arbetslösa när GM stänger fabriken. Och med underleverantörer, handel och service blir det minst lika många till i följdverkningarna.

Direkt klargör IAC, en av de största underleverantörerna till Saab, att ett stort varsel ska läggas på måndag. Ändå har företaget redan halverat sin personal sedan bilkrisen slog till. Nu har IAC cirka 1 000 anställda i Färgelanda, Göteborg, Skara och Tidaholm.

- Vi måste anpassa oss till den här situationen, säger Marcus Nyman, vd för IAC i Sverige till TT.

Inga jobb

Han vill inte förrän på måndag säga hur många personer som påverkas, men varslet slår på alla fyra orterna.

Och fler underleverantörer väntas varsla. Ett redan besvärligt läge blir än värre. I dag är arbetslösheten i Trollhättan på elva procent. I kommunen och grannkommunerna finns inte ett enda industrijobb att söka, och i hela Västra Götaland bara ett 20-tal.

Eva Lindh-Pernheim, chef för arbetsförmedlingen i Trollhättan, lyfter utbildning som motmedel. Ett ljus i mörkret är också att stora pensionsavgångar väntar inom ett par år, med fler lediga jobb som väntad följd.

Kent Johansson (C), regionråd, pekar på ljuset:

- Är det något vi har fått lära oss så är det att det pågår en ständig förvandling. Vi har klarat motgångar förr och kommer att göra det nu också.

"Skrämmer mig"

Näringsminister Maud Olofsson (C) har kallat till möte med berörda parter på måndagen.

Sol, klart vinterväder och minus tio grader - kylan regerade i Trollhättan på lördagen.

- Det som skrämmer mig är om jag ska tvingas sälja lägenheten. Men det finns andra, med barn och hus, som har det värre. I många familjer jobbar båda föräldrarna på Saab, säger Britt-Marie Larsson.

För henne är nedläggningen sorglig och nostalgisk. I 35 av sina 54 år har Larsson jobbat på Saab. Hon var ledig när fredagens nådastöt kom.

- Jag hörde det på radion. Det var nästan begravningsstämning. Jag fick en dålig känsla i magen. Jag stängde av radion och lade mig på soffan.

Rått skratt

Nu är hon beredd att ta vilket jobb som helst, men tror att Trollhättans framtid är dyster.

21-åriga Mirre Kazarian läser till lärare och jobbar extra på Pressbyrån på Drottningstorget. Också hon har svårt att se den fladdrande ljuslågan.

- När Saab läggs ner försvinner många tusentals jobb. Jag vet inte ens om kundunderlaget räcker till att jag får ha kvar det här extrajobbet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!