Bakåt för Saab Automobile

Saab Automobile hade i fjol sin näst sämsta försäljning sedan 2000. Totalt i världen såldes 125 015 Saabar, en minskning med 7 procent jämfört med 2006. Sämst gick marknaderna i Tyskland, Belgien, Kanada, Storbritannien och USA.

Trollhättan2008-01-07 00:00

Saab Automobile hade i fjol sin näst sämsta försäljning sedan 2000. Totalt i världen såldes 125 015 Saabar.

Det är en minskning med 7 procent jämfört med 2006. Mest har marknaderna i Tyskland, Belgien, Kanada, Storbritannien och USA tappat. Sverige har gått bättre efter sommaren sedan den nya 9-3 lanserades och stannar på minus tre procent. Sverige har gått om Storbritannien som Saabs andra största marknad efter ettan USA.

Försäljningen har ökat i Frankrike, Spanien och Italien.

Trots de nedslående försäljningssiffrorna är vd:n Jan Åke Jonsson optimistisk.

Vi ligger på den nivån vi lanserade och vi visste att vi inte skulle nå upp till fjolårets rekordår. Orderböckerna ser bra ut inför 2008. Vi hoppas på i alla fall samma nivå som 2007, säger han till TT.

Försäljningen av Saabs etanolbilar ökar och i Europa är Saab det största etanolbilsmärket.

Hur ekonomin har gått vill Jonsson inte uttala sig om. Saab har i åratal dragits med stora förluster och ägaren General Motors har gett miljardtillskott.

Jan Åke Jonsson håller fast vid att det inte ska bli några förändringar i antalet tillverkade bilar på fabriken i Trollhättan. I alla fall inte på kort sikt.

Målsättningen är att vi ska ligga kvar på runt 100 000 bilar per år, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!