Hittills har det rapporterats om 110 döda i Guatemala, men omkring ett 40-tal personer saknas Ànnu efter ett jordskred i bergsbyn Queta.
ââVi rĂ€knar med att utifrĂ„n antalet döda och de som saknas, Ă€r den inofficiella dödssiffran runt 150, sĂ€ger Guatemalas president Alejandro Giammattei.
MÄnga av dödsoffren begravdes i rasmassorna frÄn sina hus och sammanlagt totalförstördes runt 150 bostÀder, enligt armén.
I grannlandet Honduras har ett 20-tal mÀnniskor omkommit i ovÀdret, meddelar myndigheterna.
ââDet hĂ€r Ă€r den vĂ€rsta stormen som Honduras upplevt pĂ„ Ă„rtionden. Skadorna kommer utan tvekan att vara betydande, sĂ€ger Mark Connolly, Unicefs representant i Honduras, och tillĂ€gger att 1,5 miljoner barn berĂ€knas pĂ„verkas av stormen.
"Utan mat i tvÄ dagar"
BÄde i Honduras och i Guatemala har rÀddningsinsatser försenats eftersom vÀgar och broar förstörts och myndigheter tvingats ta in militÀr, helikoptrar och bÄtar för att rÀdda mÀnniskor som strandsatts.
PÄ toppen av en bananplantage i norra Honduras har 300 mÀnniskor sökt skydd frÄn vattenmassorna i vÀntan pÄ att bli evakuerade.
ââVi har varit utan mat i tvĂ„ dagar, sĂ€ger en av dem, William Santos, till Reuters.
Tusentals hem förstörda
Eta Àr en av de kraftigaste stormarna som har slagit till mot Centralamerika pÄ flera Är. Fortfarande faller ett omfattande skyfall över regionen och USA:s nationella orkancenter varnar för fortsatta katastrofala översvÀmningar den nÀrmsta tiden.
I Mexiko rapporteras om ett 20-tal döda och de kraftiga vindarna har förstört tusentals bostÀder i Honduras, Costa Rica, Guatemala och Nicaragua.