Birgitta på brunnslock väcker känslor

Vadstena2005-08-27 00:00

VADSTENA.Tekniska förvaltningen i Vadstena har låtit gjuta ett Birgittamotiv på den nya lock som täcker brunnarna i Vadstenas gator. Det har retat flera invånare.

-- Lägga pengar på brunnslock, då barnen inte får böcker i skolan. Min dotter kom hem med sin franskabok i kopierad form. Det finns inte pengar till böcker men till brunnslock finns det tydligen, skriver Cristina Örneståhl till kommunens samhällsbyggnadskontor.

-- Byten av brunnslock ingår i vårt underhåll av gatorna i Vadstena. De blir slitna och behöver bytas ut. Birgittamotiven på locken är ingen extrakostnad. Jag kan inte se att det finns någon motsättning mellan brunnslock och skolböcker. Vi behöver bådadera, svarar stadsbyggnadschefen Jörgen Haslum.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om