Då är det dags för stora festen i Vadstena

På lördag är det dags för den stora kyndelsmässofesten i Vadstena, med massor av aktiviteter från morgon till kväll och på söndag firas kyndelsmässodagen.

Kyndelsmässomarknaden i Vadstena 2015.

Kyndelsmässomarknaden i Vadstena 2015.

Foto: Anders Rörby

Vadstena2018-01-29 22:00

Lördagens firande inleds med pilgrimsmässa i Mariagårdens kapell klockan 8.00.

– Kyndelsmässomarknaden har nästan blivit som ett begrepp nu, säger kommunfullmäktiges ordförande Jane Råsten (S) som också är engagerad i guideföreningen och i kören Vocalis som sjunger under lördagen.

Kyndelsmässofesten engagerar många aktörer i Vadstena.

– Och kyrkan är en viktig faktor i arrangemangen eftersom det har med en kyrklig högtid att göra, säger hon.

Vadstenaguiderna kommer att vara engagerade utifrån ett tema om den tiden då klostret var verksamt.

– Vi kommer att gestalta olika personer på Storgatan och på Stora torget, men så har vi också vår stora dramavandring med fokus på perioden för klostertiden.

Enligt programmet för festen kommer 10-15 knallar att finnas på marknaden.

– Sen kommer vi i guideföreningen att öppna upp våffelstugan bakom stadsmuseet. Därinne kommer guideföreningen att baka våfflor hela dagen, säger hon.

De flesta butikerna har lördagsöppet klockan 10.00-15.00.

– Butikerna är med och är engagerade. Vi gör saker och ting tillsammans, så ser jag det från kommunens sida. Man engagerar föreningslivet, man engagerar kyrkan och man engagerar handlarna. Det sker i samförstånd att man gör det till någonting bra. Samverkan är något jag strävar efter väldigt mycket, säger hon.

Under söndagen firas kyndelsmässodagen i Klosterkyrkan och i Rogslösa kyrka.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om