Utbildningschefen Christer Lordh har specificerat kommunens kostnader för Vadstenaungdomar som inte har sin skolgång i den egna hemkommunen.
-- Detta har vi mest sett som en klumpsumma tidigare, säger Caroline Unéus (m), ordförande i barn- och utbildningsnämnden.
Tveklöst mest betalar Vadstena kommun till grannkommunen Motala.
Det gäller bland annat 88 elever på Platenskolan, 29 på Vätternskolan och 39 elever på Carlsund.
För varje elev på Platenskolan erläggs denna höst 30 771 kronor medan eleverna på Carlsund kostar 57 864 kronor. Eleverna på Vätternskolan kostar 32 158 kronor.
Vadstena kommun betalar för enstaka elever i Växjö, Tranås, Västerås och Nybro. Fem elever går på Grennaskolan, fem i Mjölby och två i Malung. I Linköping har drygt 30-talet Vadstenaungdomar sin gymnasieutbildning.
Vadstena kommun har även kostnader för gymnasieelever i den egna kommunen. För 22 elever på friskolegymnasiet Vadstena College betalas i höst 897 400 kronor eller 40 790 kronor per elev.