Jämförelseprojektet i nätverket Rolf forsätter. Denna gång är skolans miljö i fokus. Det finns inget samband mellan var eleverna tycker och kostnaden, att döma av senaste rapporten.
Eleverna i Vadstena är mest nöjda med hur rent det är på skolans toaletter.
Trots att skolorna städas ungefär lika ofta är kostnaden 50 procent högre i Vadstena jämfört med i Vara.
Kostnaden för skolmaten varierar från nära 4 000 kronor per elev (Vara) till 5 700 (Bollebygd). Hur mycket eleverna gillar maten står inte i proportion till vad det kostar att laga och servera den.
Vara har den billigaste skolmaten och ändå det största utbudet, exempelvis med flera rätter att välja på.
Men eleverna är inte nöjda. Bäst är läget i Tibro där varannan är nöjd, i Vadstena är endast 30 procent av eleverna nöjda med skolmaten.
Två procent av skolmaten i Vadstena är ekologisk. Vara ligger bäst till med fem procent. Det är långt till regeringsbeslutet om 25 procent ekologiska livsmedel 2010.
90 procent av maten i Vadstena lagas från grunden, vilket är mest i alla kommunerna. Med 35 vegetariska måltider om året hamnar Vadstena också i en klass för sig.