En konstrunda till fots

Foto: Fotograf saknas!

VADSTENA2005-08-18 00:00

På onsdagen presenterade sig alla de 23 konstnärer, konsthantverkare och institutioner som visar upp sig vid Vad-stenas första konst-runda.

Andra helgen i september är det öppet hus hos dem alla, från Svenska konstnärsförbundets jurybedömda utställning i Vadstena slott, med ett 40-tal medverkande konstnärer, till det lilla gallerirummet hos antikvariat Mikrokosmos. Där består den första utställningen av verk av den numera bortgånge målaren Carl-Erik Galt.

Själva utställarna har också stor spännvidd: från den internationellt kända koreanska textilkonstnären Jin Sook So hos galleri Mitt vardagsrum vid Vättern till Vadstenasmeden Richard Asp, som håller öppet i smedjan på Södra Rännevallen.

Men rent geografiskt är det nästan ingen spridning alls på Vadstenas konstrunda, ungefär en kilometer från den östligaste utställningsplatsen, gamla Saga-biografen, till den västligaste, Kulturhuset Mejeriet. Bil behövs alltså inte.

Till Vadstena slott har konstnärer från hela landet inbjudits att medverka. Hos Vadstena konstgalleri i Fastighetsbolagets lokaler visar Göran Rydén måleri.

-- Vi hoppas att folk ska få en riktigt bra bild av Vadstena som konststad genom det här, säger Susanne Klofsten i galleriets styrelse.

Kerstin Tegnebo har lånat Frälsningsarméns fikarum på Storgatan dagen till ära.

-- Mina akrylmålningar är lite andliga, de passar där. Jag jobbar inifrån mig själv. Det är betraktarens känsla som är det viktiga.

Suzanne Möller-Kisum visar teckningar och monotypier i sin ateljé en trappa upp på Bakgatan.

-- Bättre lokal gå inte att få, säger hon och tycker att konstrundan är ett bra sätt för folk att se hur konstnärer jobbar.

Den som vill se hur Eva Westin arbetar med ståltråd kan besöka Egenhändigt vid Stora torget. Hos Vas Vitreum vid Asylen visar Mikael Kenlind, blott 21, sitt konstglas som han både formgett och format själv. Mer glas bjuder Ida Olai och Anna Forsling på i sin relativt nyöppnade lokal på Stora torget.

Dessutom firar Mejeriet med Dag Källman i spetsen tioårsjubileum som kulturhus med en festival. Måleri, skulptur, videokonst, ljudkonst, performance och rockkalas. Gamla utställare visar upp sig igen i en tillbakablick över verksamheten.

-- Och så har vi två föredrag, tillägger konstrundans initiativtagare, galleristen Rune Lemon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om