Kärleksbesvär på rättspsyk

Den 27-årige dubbelmördare som för ett par månader gifte sig med en morddömd kvinna på rättspsyk i Vadstena kan tvingas flytta från kliniken och sin hustru.

Vadstena2007-01-04 00:00

Behandlingen av honom går inte bra och man vill flytta honom från Vadstena och hustrun till ett annat sjukhus.
27-åringen som dömts till sluten vård efter mord på en sköterska och en medpatient på en vårdinrättning i Boråstrakten 2004 har vårdats på rättspsykiatriska regionkliniken i Vadstena.

Där träffade han en annan kvinna som dömts för mord på sin mor.

Ställer inte upp

Tycke uppstod och 10 november ringde bröllopsklockorna för de två.

Nu kan det dock bli problem eftersom personalen på rättsspyk inte tycker att 27-åringen inte ställer upp på vården och att kliniken inte fått till stånd en "bra behandlingsallians " med 27-åringen.

27-åringen har på grund av detta tre gånger fått nej på en ansökan om några timmars permission i Vadstena tillsammans med sina föräldrar.

Visserligen ansåg chefsöverläkaren att permissionen inte innebar någon risk eftersom föräldrarna skulle vara med hela tiden men åklagaren och Länsrätten tyckte annorlunda.

Måste bevakas

Åklagaren ansåg att permissionen måste ske under bevakning.

Läget för 27-åringen har blivit ännu mer stressat eftersom han först begärt förflyttning till annat sjukhus och sedan i ett brev till Länsrätten begärt att få stanna i Vadstena hos sin hustru som finns på samma vårdavdelning.

Läkarnas bedömning är att just stressfaktorer kan innebära en beaktansvärd risk för att 27-åringen återfaller i brott.

Ingen lag styr

Länsrätten anser att den nuvarande situationen där han mot sin vilja riskerar att flyttas ifrån Vadstena där hustrun finns, innebär att situationen inte kan sägas vara stabil.

Länsrätten kan dock inte göra något åt hans begäran att få stanna i Vadstena. Det finns inga lagar som ger Länsrätter möjlighet att besluta om var en intagen skall placeras och vårdas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om