Marita Karlsson har sedan valet synts allt mindre i Vadstenapolitiken. Enligt flera olika uppgifter till MVT finns det en tydlig förklaring till hennes utevaro. Säkra källor uppger nämnligen att Marita Karlsson är på väg att petas från toppositionen inom partiets lokalavdelning och att detta kommer att klubbas på ett medlemsmöte i kväll.
– Man vill att hon ska bort till varje pris. Vissa gör vad som helst för att S ska sitta i majoritet, säger en källa till MVT.
Anders Hedeborg, vice ordförande för partiet, dementerar uppgifterna. Han uppger för MVT att han och styrelsen varit valberedning och tagit fram ett förslag på namn som medlemmarna i kväll ska ta ställning till. Att Marita Karlsson inte finns med där förklarar han med att hon själv valt att inte kandidera till posten som kommunalråd.
Uppgifter till oss säger att Marita petats, vad säger du om det?
– Hon har inte petats. Hon har själv gått ut med att hon slutar av personliga skäl, säger han och fortsätter:
– Det här är rykten som går på stan och jag vill inte kommentera rykten. Det som händer hos oss är interna frågor för partiet.
Fanns Marita med bland toppnamnen innan hon själv valde att dra tillbaka sin kandidatur?
– Det där är en intern angelägenhet för oss. Jag kommenterar inga namn innan mötet, säger Anders Hedeborg.
Vissa uppgifterna till MVT säger också att petningen också framförts av den nya samarbetspartnern Konsensus. Det tillbakavisar Anders Hedeborg liksom företrädare för Konsensus.
I ett pressmeddelande bekräftar Marita Karlsson för MVT att hon inte kandiderar och att detta beror på personliga skäl.
Vill du kommentera ryktet om att du petas?
– Jag har inga fler kommentarer än vad som står i pressmeddelandet, säger hon.