Fyra föreställningar ges under hösten med start i september. Och för de som har skaffat scenpass (Riksteaterns medlemskort) är premiären gratis.
- Vi tänkte locka till oss folk genom att bjuda på den första föreställningen, då kommer vi också berätta om det som kommer, säger teaterföreningens ordförande Barbro Wallgren som är nöjd med programutbudet.
- Det går mycket i kvinnornas tecken och jag tycker nog att det till stor del är kvinnorna som bär upp kulturen.
Hon hoppas att komedin "Blåvingar" kan dra mycket folk till Petrus Magni. Handlingen kretsar kring tre före detta scoutkvinnor som i 50-årsåldern fotfarande håller andan vid liv.
- Scouterna är ju av tradition väldigt aktiva här i Vadstena så vi tänkte att det passar bra. Det är Länsteatern från Örebro som kommer med väldigt fina skådespelare.
Ekonomiskt har det länge varit kärvt för teaterföreningen.
- Vi får väldigt mycket titta på vad det kostar och vi har ingen stor budget. Det är det stora bekymret.
Därför var det positiva resultatet från vårens föreställning "En dåres sånger" med Sven Wollter som Gustaf Fröding, välkommet.
- Vi har inte gått med vinst sedan Sven Wollter var här för tio år sedan, så det kändes väldigt bra. Nu fick vi lite pengar som vi kan ta av, annars hade det nog känts lite uppgivet.