Fånge vill botas med örter

En fånge på anstalten i Västervik vill bota sin borrelia med hjälp av örter. Men Förvaltningsrätten säger nej.

Västervik 2010-08-12 15:38

Den 9 juni beslutade Kriminalvården att avslå mannens begäran om att få bli behandlad med örter. Anstaltsledningen menade att det är en fråga för sjukvården att avgöra vilken behandling som är lämplig mot borrelia.

Fungerar för honom

Fången överklagade beslutet till Förvaltningsrätten och anförde att det är ovidkommande att det saknas dokumentation när det gäller huruvida örter fungerar eller ej - huvudsaken är att det fungerar för honom.

Medicinsk bedömning

Förvaltningsrätten meddelar i en färsk dom att behandling mot borreliainfektion är en fråga om en medicinsk bedömning som ska göras av läkare. Om fången är missnöjd med vården kan han - påpekar domstolen - vända sig till Socialstyrelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om