Polisen misstänker brott

Kronofogden skulle göra en utmätning i en villa i Vikingstad när de kände lukten av gas. Polisen inledde en utredning om försök till mordbrand.

En ambulans dirigerades till platsen om någon skulle komma till skada när villan undersöktes.

En ambulans dirigerades till platsen om någon skulle komma till skada när villan undersöktes.

Foto: Foto: Johan Kinde

Vikingstad2016-04-21 15:40

Det var strax före klockan 11 på torsdagen som personal från Kronofogden gick in i villan. Enligt vad Corren erfar var de där för att genomföra en utmätning. Personalen fick dock snabbt retirera när de kände lukten av gas.

Räddningstjänsten och senare även polis kallades till platsen. När villan söktes igenom i ett försök att ta reda på vad som orsakade gaslukten anträffades en brännare med fotogen.

Polisen lät spärra av ett område runt villan för att trygga allmänhetens säkerhet och kriminaltekniker kallades till platsen för att säkra bevis.

– Vi har upprättat en anmälan om försök till mordbrand, säger polisens presstalesman Thomas Agnevik.

På eftermiddagen meddelade polisen att brottsmisstanken hade försvagats. Polisens tekniker hade då undersökt platsen och förhör hade hållits med en person som kunde föra utredningen framåt.

Utredningen kommer att fortsätta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om