– ÅBK som klubben ser ut idag hade inte funnits utan Börje. Hans energi och drivkraft var helt otrolig, ett nej fanns inte i hans värld, säger Jens Åkerlund, mångårig spelare och ledare i bandyklubben.
Börje Johansson var "ständig" ordförande och allt-i-allo i Åtvidabergs BK. Som reporter kunde man ringa Börje i alla ärenden som rörde klubben, vare sig det gällde nyförvärv till a-laget, de populära ungdomscuperna eller projektet med den nya isbanan som han ledde för några år sedan.
Bandybanan i Åtvidaberg heter sedan en tid tillbaka Börjes Arena.
– Hans betydelse för ÅBK går inte att beskriva, vi är många som nu får dela på alla de uppgifter som Börje hade, säger Jens Åkerlund.
Även inom fotbollen och Åtvidabergs FF blev engagemanget allt starkare de senaste åren. Börje Johansson satt i styrelsen fram till sin död och hade flera uppdrag. Bland annat bjöd han in tidigare storspelare för samtal under ÅFF:s matcher i det som kallades fan zone.
– Han var helt fantastisk att ha i en styrelse, så enormt engagerad och driven. Börje hade massor med idéer och för oss i ÅFF var det skönt att ha en sån erfaren person med i gänget, säger ÅFF:s ordförande Martin Siggesjö, som beskriver söndagen som "chockartad".
– Även om man vetat om hans sjukdom ett tag så har det gått väldigt fort nu på slutet. Jag hoppas vi kan hedra honom på någon ÅFF-match, med publik, när det blir läge, säger Martin Siggesjö.
Börje Johansson somnade in under söndagsmorgonen. Han blev 62 år gammal.