Tvåsiffrigt i baken för ÅBK

Åtvidabergs BK fick det jobbigt inomhus i Vetlanda på söndagen. Skirö vann hemma med tvåsiffrigt.

Åtvidabergs BK har bara Borgia och Derby bakom sig i ettans tabell. Det är Småland som dominerar och Skirö vann i Vetlanda med klara 12–3.

Åtvidabergs BK har bara Borgia och Derby bakom sig i ettans tabell. Det är Småland som dominerar och Skirö vann i Vetlanda med klara 12–3.

Foto: Peter Calén

BANDY2018-12-09 18:04

12–3 (7–1) slutade division 1-matchen i smålänningarnas favör.

– Vi hade kommit överens om något i omklädningsrummet, men åker ut och gör tvärtom och då blir vi bestraffade. Vi följer inte riktlinjerna och tog timeout redan efter 17-18 minuter när det stod 5–0. Det blev bättre, men vi måste vara på topp för att ha en chans mot ett bra lag som Skirö, säger ÅBK-tränaren Tomas Sevén.

ÅBK tar ändå med sig Martin Skooghs spel som back och Max Andréns agerande som halv, plus Simon Skooghs två hörnmål.

ÅBK spelar närmast mot Tjust, topplaget från Gamleby, hemma i Linköping på fredag.

Målen, Skirös bästa: Daniel Gustavsson 2, Tobias Lisell 2, Adam Niklasson 2. Åtvidaberg: Simon Skoogh 2, Hampus Ivarsson.

Publik: 105.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!