IFK-tränaren suckade efter ännu en förlust, 4-6 (2-4),denna dystra höst i elitseriebandyn. Kungälv på bortaplan lät som en alldeles utmärkt poängchans, men IFK Motala kom inte närmare än - nära.
2-5 blev 4-5 efter paus, men med tio minuter avgjorde hemmalagets Mikael Vaihela.
Ytterligare en blytuyng förlust för nästjumbon, som bara tagit tre poäng och blir alltmer förankrat i bottenträsket.
Dennis Gustafsson sa:
- På den här nivån fungerar det inte att spela i 65 minuter och inte alls i 25. Det är inte första gången det ser ut så här. Vi har pratat om det, men det har tydligen inte hjälpt.
Nej, IFK inledde svagt och hamnade i två måls underläge, 1-3, efter en halvtimme. Då blev det plötsligt bättring och Peder Mannerberg reducerade strax senare på hörna.
Likadant var det efter paus där Kungälv ökade ledningen till 5-2 innan gästerna hittade tillbaka in i matchen med ökad aggressivitet och mer ordnat spel. Det gav utdelning med mål av nye ryssen Ivan Bojko och Erik Ågren.
Men det blev inte mer än så.
Något att glädjas åt?
Tja, Ivan Bojko gjorde en lovande debut och visade att han blir en förstärkning.
Som tur var föll även bottenkonkurrenterna Bollnäs, Villa, Örebro och Gripen stort.
Alltid något.
- Just nu är vårt enda fokus att ta oss över första strecket och ha två lag bakom oss, sa Dennis Gustafsson.
Läs mer i torsdagens Corren.