ELITSERIEN
IFK Motala 3
Ljusdal BK 6
Att han var besviken efter 3–6 gick inte att ta miste på.
Det var totalt tyst i omklädningsrummet en halvtimme efter matchen. I ledarkabyssen satt Stefan Ekberg, assisterande tränaren, och tittade rakt fram i tomhet.
– Det är just det man känner nu. En total tomhet, sa Putte och suckade.
Och undra på det.
Tre snabba och snygga
IFK började hur bra som helst. Gjorde tre snygga mål från Oskar Davidssons, Oscar Folkessons och Eric Ågrens klubbor under de första 28 minuterna.
Inget, absolut inget, tydde på att det skulle bli annat än hemmaseger för fler bra lägen förutom målen skapades.
Men så tog Ljusdal timeout.
Och tio minuter senare stod det 3–3.
– Alla spelare i vårt lag vet att efter en time out när ett lag ligger under så mycket går upp och stressar hårt. Då måste våra spelare nöja sig med att skicka upp bollen, säger Stefan Ekberg.
Men det blev precis tvärtom.
Gav bort bollen
3–1 kom efter en klungsituation, kanske inte mycket att säga om.
Men 3–2 kom efter att Eric Ågren slängt iväg en passning i blindo på egen planhalva och 3–3 efter att Christopher Sandell tappat bollen utanför eget straffområde.
– Vi har pratat så mycket om att minimera våra egna misstag och jag trodde verkligen inte att vi skulle agera så här i omgång 12, sa Putte Johansson och suckade igen.
Mycket mer ville han inte säga.
– Vi tar genomgången i morgon (läs i dag), när vi har sovit på det här en stund. Det är ingen idé att göra det nu. Men det viktiga är att vi studsar tillbaka så fort som möjligt.
Då kanske en bortamatch mot Sandviken inte är den lättaste uppgiften?
– Fast det kanske är lika bra. Det blir en helt annan typ av match, där förväntar ingen att vi ska föra spelet.