ÅFF-profilerna leder laget: "En blixt från klar himmel"

Räkna med att Henrik Gustavsson leder Åtvidabergs FF mot Ljungskile på lördag. Sen då? "Vad som händer efter helgen får komma då", sa han.

Henrik Gustavsson ser ut att, med Jonas Andersson vid sin sida, leda ÅFF i lördagsmötet med Ljungskile.

Henrik Gustavsson ser ut att, med Jonas Andersson vid sin sida, leda ÅFF i lördagsmötet med Ljungskile.

Foto: Per Bergsten

Fotboll2022-05-05 21:30

Målvaktsikonen log efter avslutat torsdagspass på Kopparvallen.

Ett par dagar har gått sedan chockbeskedet kom att Rickard Larsén – tillsammans med Conny Svelin och Alen Tahirovic – efter tuffa starten med bara två poäng av femton möjliga i ettanfotbollen lämnar tränarjobbet med omedelbar verkan. Henrik "Fimpen" Gustavsson, som efter lång och trogen tjänst i ÅFF-målet nu har flera år som assisterande tränare bakom sig, visste inte alls vad som var på gång.

– Helt ärligt hade jag inte en susning. Det kom som en blixt från klar himmel. Men Rickard kände att han inte fick ihop livspusslet och det är bara att acceptera och förstå. Det är bara att fokusera på att få till det så bra som möjligt. För mig är det här och nu, säger 45-åringen.

Vad säger du om klubben vill att du fortsätter som huvudansvarig?

– Just nu är det bara lördag och Ljungskile som gäller. Det har hänt så mycket så snabbt att jag inte har kommit längre i tankarna. Vad som händer efter helgen får komma då. Just nu får sportgruppen ta det hårda jobbet med att hitta en tränare, så tar jag jobbet med spelarna. Vill klubben ha mig med framöver är jag beredd att stötta den som kommer in.

Enligt Sportens uppgifter närmar det sig en lösning, men om inget oförutsett inträffar under fredagen blir det Henrik Gustavsson som tillsammans med Jonas Andersson, en annan ÅFF-profil med stort klubbhjärta, till att börja med leder laget i jakten på första segern. Den sistnämnde är anställd som föreningsutvecklare, men också i allra högsta grad inblandad i tränarjakten.

Bland mycket annat.

– Vad jag inte gör? Tja, jag jobbar inte så mycket med plan eller så. Annars är man väl involverad i en hel del. Men att jag är med här just nu är bara tillfälligt och en nödlösning. Jag hoppas att vi kan ha något klart inom kort, säger Andersson. 

Kan det bli aktuellt att värva/låna för att vända trenden?

– Det är inte aktuellt just nu.

Henrik Gustavsson räknar inte med att göra några genomgripande förändringar i val av spelare och sätt att spela.

– Nej, det är samma spelare. 

Och samma system?

– Vi har spelat med flera olika system under våren, så det får du avgöra.

Det såg ut som 3–5–2 på träningen.

– Det kan det ha sett ut som. Det kan ha sett ut som något annat också. Det där är mest en lek med siffror. Men vi ska försöka att göra det lite tydligare vad alla har för roller, säger tränaren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!