City föll mot jumbon

Konyaspor har vaknat till liv i division 2-fotbollen. Det fick Linköping City erfara i helgen.

Foto: Daniel Bennelid

FOTBOLL2015-08-09 18:51

City åkte till Botkyrka och fick stryk med 1–3 (1–1) – och tappade därmed tre viktiga poäng i toppstriden där Sleipner nu ryckte.

– Jag är besviken på att vi tappade vårt spel och föll in i deras långbollande. Speciellt som vi började matchen så bra, sa Citytränaren Michel Aldemir.

Konyaspor var klar jumbo i serien fram till sommaruppehållet, men har förstärkt laget rejält och har på senaste tiden plockat poäng av både Sleipner och Eskilstuna.

– Det var ett helt annat lag än det vi mötte i Linköping för ett tag sedan, sa Michel Aldemir.

City började som sagt bäst, Josh Bragg gav gästerna ledningen tidigt i första halvlek och City hade bra kontroll på händelserna. Men ju längre matchen gick, desto mer fick Konyaspor att säga till om – och hemmalagets fysiska spel gav resultat. 1–1 kom före paus och i andra halvleks slutskede kom också tvåan och trean.

– Domaren tillät mycket och det blev många avbrott med mycket gnäll och tjat. Vi ska ta den kampen, men det är ändå trist, sa Michel Aldemir.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!